4.64/5 (11)

2019 Blockchain için adaptasyonun hızla arttığı bir yıl olacak.

Blockchain’in ana değerleri güvenlik, iş akışını basitleştirmesi, maliyetteki azalma ve verinin nasıl işleneceği üzerine olan kontroldür. Üçüncü tarafları ortadan kaldırarak maliyeti düşürür, çalışanların otomatik olarak doğrulama işine entegre edilmesiyle veriyi korur.

2018’de blockchain teknolojisi, dijital ödemelerde, uluslararası havalelerde, belgelerin, ürünlerin ve kargoların takip ve izlenmesinde kullanıldı. KYC ile birlikte çoklu kimlik tanımlama ve kontrol sistemleri popülerliğini arttırmaya devam ediyor.

Birçok kripto para ise yok olup gitti. Şimdilerde popüler olan devlet destekli kripto para girişimleri. Böylece blockchain daha fazla hayatımıza giriyor hem de düzenlemeler sayesinde tamamen yasal olarak.

Blockchain’in Küresel Kabulü

Özellikle coğrafi olarak ayrı olan paydalar arasında uluslararası ticaret ve alışverişte, para transferlerinde, sigorta sektöründeki yönetim kurallarında, sahtekarlıkların fark edilmesinde blockchain teknolojisinin adaptasyonunun daha kolay olacağını söylemek gerekir. Elbette ki hükümet düzenlemesi ile desteklenen blockchain teknolojisinin daha geniş sınırlara ulaşması mümkün olacak.

İsveç, Danimarka, Estonya, Malta, ABD ve Hollanda gibi birçok ülke dijital dönüşüm planlarının bir parçası olarak blockchain teknolojisini yapay zekâ ile entegre ediyor. İsviçre Posta Servisinin ödeme sistemi şu an tamamen blockchain üzerinde.

Danimarka ise kimlik, sağlık, iş ve vatandaşlarının refahı için birçok alanda blockchain ve yapay zekayı sistemlerine entegre ediyor. İsveç, Dünya’da ekonomisini en çok dijitalleştiren ülkelerinden başında geliyor.

2019 Blockchain İle Merkezsiz Bir Ekosistemin Yılı Olacak

Blockchain teknolojisinin yapay zeka ve sosyal medya ile birlikte çokuluslu şirketlerin yerel ve ulusal piyasalarda yer almasını kolaylaştırabilir.

Elektronik reklamın 90’larda ortaya çıkışı ile görüldü ki P2P piyasası için geniş alanlar bulunmakta. Akıllı kontratlarla zenginleştirilip güçlendirilmiş bir blockchain teknolojisi bu geniş alanları etkili bir şekilde doldurabilir.

2019 yılında uçtan uca bu sistemler merkezsiz ekosistemle ilgili birçok tecrübeyi yaşatacak. 2019’un asıl kazananı ise kripto paralar ile resmi paralar arasında köprü kurabilenler olacak.

2019’da kriptoları desteklemek için sebepler

Bu engin denize ucundan köşesinden bile adım atmış olanlar biliyor ki 2018 kriptolar için çok kötü bir yıl oldu. Ayı sezonunun sebep olduğu zor zamanlar geçildi. İyimser olmak için hâlâ sebepler var.

Birçok uzman 2017’deki fiyat patlamaları için gerekli olan düzenlemenin 2018’de geldiğine inanıyor. 2019’un ise bol kazançlı olacağı hatta ana akımın dijital varlıkları kabul edeceği umudu besleniyor. Bakkt, Bitcoin ETF gibi olumlu gelişmelerin bu sene piyasalara can suyu olacağı konuşuluyor.

Blockchainin birçok alanda kullanımı mümkün

Blockchain her geçen gün büyümeye ve daha fazla iş alanında kullanılmaya devam ediyor. Mesela Ripple müzik ve bankacılık alanlarında etkili oluyor. Yavaş ve etkili bir şekilde her sektörde blockchain göreceğimiz su götürmez bir gerçek.

2019 Blockchain için önemli bir yıl olacak. İşlerimizde, günlük hayatımızda yapay zekâ entegrasyonu ile blockchain ve getirdiği akıllı kontratlar yeni bir devrim olacak. İstesek de istemesek de bilsek de bilmesek de, anlasak da anlamasak da bu ekosistem dünyayı ve bizi kapsayacak. Hazırlıklı olmakda yarar var.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun