4.57/5 (7)

ABD Kongresi’nin Kripto Parayı Raporu Umut Verici 

ABD Kongresi, 13 Mart’ta yayımlanan yıllık Ortak Ekonomik Raporunda, ilk defa bir bölümün tamamını kripto para ve Blockchain teknolojisine ayırdı. 2018 Ortak Ekonomik Raporu, önümüzdeki yıl için ABD ekonomisine analiz ve öneriler içeren, kripto para ve Blockchain ile ilgili bilgi veren bir bölüm ayırıyor. 

Raporda, 2017 yılı için “Kripto paralar yılı” ifadesi yer alıyor. Bu da Bitcoin üzerindeki yaygın merakın onu Google 2017 Yılının Arama Trendleri Küresel Haberler kategorisinde ikinci sıraya taşıdığını gösteriyor.. 

Birtakım kripto para ve Blockchain varlıklarının fiyatı, Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 gibi bazı önemli ekonomik endeksleri geride bırakarak çarpıcı bir artış gösterdiğini belirten raporda: 

“… Eğer dijital para birimleri gelecekte daha az kırılgan hale gelirse, bu sektördeki işlemleri değerlendirmek daha kolay olabilir ve bireyler bunları bir değişim aracı olarak daha sık kullanmaya başlayabilirler” diyor. 

Kripto para piyasa kapitalizasyonu, hızla yükselen fiyatlardan etkilendi.  2017 başında, tüm Bitcoin’in toplam işlem hacminin değeri yaklaşık 15,5 milyar dolardı, ancak yılsonunda neredeyse 14 kat artarak 216 milyar dolara çıktı. Ethereum , Ripple ve Litecoin gibi dijital para birimleri de benzer kazanımlar yaşadı. 

Ancak rapora göre, eski FED Koltuğu sahibi Janet Yellen de dahil olmak üzere birçok önde gelen ekonomist, hala kripto para birimlerinin standart para tanımına uyduğuna inanmayıp, Bitcoin’i “son derece spekülatif bir varlık” olarak adlandırıyor. 

Kripto Paralar ve Blockchain’in Önemine Vurgu

Belgede yer alan öneriler kripto paraya karşı belirli bir ilgiyi gösteriyor. Çünkü rapor hazırlayıcılar her düzeydeki hükümet kurumlarını teknoloji için yeni kullanımları göz önünde bulundurmak ve incelemek üzere teşvikte bulunuyor. Ayrıca Blockchain’in verimliliğini artırma ve siber saldırılara karşı güvenliği sağlama potansiyelini tanımayı hedefliyorlar. 

“Politika belirleyiciler, düzenleyiciler ve girişimciler, dolandırıcılık, hırsızlık ve istismardan Amerikalıları koruyacak şekilde bu yeni Blockchain teknolojileri destekleyecek geliştiriciler ile birlikte çalışmaya devam etmelidir” 

Rapor ayrıca Blockchain’in “siber saldırılara büyük ölçüde dayanıklı olduğunu” ve “daha ​​birçok potansiyel uygulamaya sahip olduğunu” vurguladı. 

Kripto para birimleri ile ilgili şüpheler ve Blockchain’e olan güven uyuşmazlığı kafa karıştırsa da, raporda sunulan analiz, hükümet organlarının Blockchain’in devrimci teknolojisini göz ardı edemeyeceğini gösteriyor. Raporda belirtildiği gibi bu teknoloji, sağlık hizmetleri ve kritik finansal ve enerji altyapısı gibi hayati alanlarda kullanılabilir. 

Geçtiğimiz günlerde Sermaye Piyasası, Menkul Kıymetler ve Yatırım Alt Komitesi , ABD hükümetine daha fazla yasal düzenlemenin gerekli olduğunu açıkça belirterek, ABD’de Kripto para, İlk Para Teklifi ( ICO ) ve Blockchain geliştirme konularına ayrılmış bir toplantı da gerçekleştirdiler. 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun