4.36/5 (25)

Alibaba Blockchain kullanımı konusunda çok önemli bir adım attı. Çin e-ticaret devi Alibaba’ya bağlı Lynx International, blokzinciri teknolojisini başarılı bir şekilde sistemlerine entegre ettiklerini duyurdu.

Şirketin verdiği bilgilere göre, blockchain temelli sistem ile her türlü kargo bilgilerini, ürün detaylarını, transfer metotlarını, gümrükleri saklanabilmekte.

Şirketin teknoloji lideri Tang Ren;

“Her ne kadar blok zinciri fikri yeni çıkmış olsa da, uygulama alanı çok geniş. Biz bu teknolojinin paralar üzerine bir spekülasyon olmadığını aksine İnternet temelli bir teknoloji olduğuna inanıyoruz.”

Tipik bir blokzincir temelli sistem olarak, bir bilgi kaydedildikten sonra tekrardan ulaşılabilir ama değişiklik yapılamaz.

Alibaba’nın İlk Blockchain Hamlesi Değil

Alibaba’nın blok zincir teknolojisine girişinde bu ilk hamlesi değil. Geçtiğimiz Aralık ayında şirketin kurucusu Jack Ma, kendisinin kişisel bir ilgisinin olmamasına rağmen, şirketin blok zincir teknolojisine önem verdiğini duyurmuştu. Lynx’in atılımı bu söylemin ilk işaretiydi.

Alibaba’nın, Taobao ve Aliexpress gibi iki online devi bünyesinde bulundurması, kargolarda blok zincirinin başlaması için çok önemlidir. Bunların yanı sıra şirket, sağlık ve gıda kalite kontrolü için blok zincir temelli programlar başlattı.

 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun