4.58/5 (12)

Alman Radoslav Albrecht tarafından kurulan Bitbond isimli çevrimiçi banka, müşterilerine verdiği kredilerde uluslararası transferler için Bitcoin kullanıyor. Dünya çapında belli bir standartı olan SWIFT yöntemi yerine güvenli yollardan Bitcoin ve kripto para transfer yöntemleri ile kredi tutarlarını müşterilerine aktarıyor.

Bitbond, küçük işletmelere uluslararası düzeyde kredi sağlayan bir işletme. Kredi kullanan borçluları bireysel ve kurumsal yatırımcılarla birleştirmek için blockchain teknolojisinden yararlanıyor.

Albrecht , Reuters TV’ye şunları açıkladı :

Geleneksel para transferleri, transfer ücretleri nedeniyle nispeten maliyetlidir ve birkaç güne kadar sürebilir. Bitbond ile ödemeler, müşterilerin bulunduğu yerden bağımsız olarak çalışır. İnternet üzerinden çok hızlı ve ücretleri düşük olarak transfer edilebiliyor.

Bu hizmeti daha da çarpıcı yapan şey, Bitbond’un 2016 yılında resmi olarak lisanslı bir banka olması gerçeği. Böylece resmi bir bankanın daha kripto para işlemlerini uygulayarak müşterilerine hızlı, güvenilir ve uygun ücretlerle hizmetine şahit oluyoruz.

Uluslararası Transferler için Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Müşteri kredileri, parayı almak istedikleri ülkenin para birimine geri çevrilinceye kadar sadece saniyeler veya dakikalar boyunca Bitcoin olarak tutuluyor ve transfer sonunda hemen çevriliyor. Bu yöntem döviz kurlarının nispeten sabit kalmasını sağlıyor ve kripto para piyasasının hızlı değişen volatilitesinin süreci baltalamasına engel oluyor.

Reuters’in belirttiğine göre bu hizmet Bitcoin’in kredi teminatı olarak kullanıldığı ilk hizmet değil. Ancak, Bitbond’un uluslararası para biriminde kredi transferini sunan ilk kişi olduğu bildiriliyor. Bu nedenle, şirket 2013 yılında faaliyete başladığından beri giderek daha popüler hale geldi ve şu anda her ay yaklaşık 1 milyon $’lık bir bütçeyi, kaba toplam ile de 100 kadar müşteri kredisini yönetiyor.

Albrecht Reuters’e verdiği demeçte , Söz konusu müşterilerin çoğunluğunun küçük işletme sahipleri ya da serbest çalışanlar olduğu, krediler miktarlarının ise 50.000 $ ‘dan az olduğu bildiriliyor.

Almanya Bitcoin’i seviyor

Almanlar özellikle Bitcoin’i kullanmaya istekli bir toplum. Bitnodlara göre, Almanya dünyadaki ikinci Bitnode seviyesine sahip.

Bununla birlikte, Avrupa ülkesindeki yetkililer geçmişte kripto para biriminde çok istekli olmadılar. Şubat ayında geçici Alman Maliye Bakanı Peter Altmaier, G20 maliye bakanlarına, kripto paraların sadece yatırımcılar açısından riskli olmadıklarını, aynı zamanda uzun vadeli küresel finansal istikrarı tehdit ettiklerini iddia ettiği bir mektup göndermişti.

Tüm bu yaklaşımlara rağmen Almanya, Avrupa komşularının 21’inin dahil olduğu 10 Nisan’da  Avrupa Blockchain Ortaklığı Kurulmasına dair bir deklarasyona imzalayarak katıldı.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun