4.5/5 (12)

Alman Camelot Consulting Group, hassas tıbbi veri yönetimi için blockchain tabanlı bir çözüm geliştirdiğini duyurdu. Firma, sağlık sektörüne Hypertrust X-Chain veri yönetim sistemini kullanarak hasta verilerinin barındırılması ve kullanılması için güvenli bir dijital platform oluşturmayı amaçlıyor. Merkezi olmayan Blockchain tabanlı veri depolama ile tedavi sürecine katılan tüm müşteri ve çözüm ortaklarına hizmet vermeyi planlıyor.

Şirket raporuna göre, tüm veri işlemleri şifrelenecek ve değiştirilemez bir Blockchain üzerinde tutulacak. Doğrudan yetkili katılımcılar arasında veri alışverişi gerçekleştirilecek. Ayrıca “partner sistemlerin entegrasyonu”, “gerçek zamanlı sıcaklık, konum ve kalite kontrolünün yanı sıra güvenilir kaynak kanıtı” gibi entegrasyonlara da izin verecek..

Tıbbi veri yönetimi için blockchain uygulamasının ilk adımı olarak, yeni sistemin geleneksel yöntemlerle karşılaştırılması ve avantajlarının görülmesi amacıyla Camelot Consulting Group, hasta hücrelerinin, çok aşamalı bir süreçte çıkarıldığı ve işlendiği ekstrakorporeal hücre terapileri örneğinde test ediyor.

“Bu süreçte tedavi kliniği, hücre temizleme merkezi, lojistik hizmet sağlayıcıları ve ilaç firmaları gibi pek çok farklı aktör yer alıyor. Bugün, en önemli veriler hala analog araçlarla aktarılıyor. Daha fazla süreç demek hatalı veri ve verilerin yanlış kullanım riskinin yüksek olması demek “

Hypertrust X-Chain’in kapalı döngü ürün zinciri yaklaşımı, tedavi sırasında numunelerin ve verilerin karışmasını veya yanlış kullanımını engelleyecek.

Dünyada Diğer Blockchain Uygulama Örnekleri

Camelot Consulting Group tarafından oluşturulan sistem, veri yönetimi için Blockchain projeleri kullananlar listesinin bir öğesi. Örneğin Şili’nin ulusal enerji düzenleme kuruluşu, birkaç gün önce, ulusal enerji sektörü verilerini bir Ethereum tabanlı platform üzerinden yöneteceğini duyurdu.

Büyük Polonya bankası PKO Bank Polski, geçtiğimiz günlerde müşterilerinin belgelerinin yönetimi için Blockchain tabanlı bir depolama ve doğrulama sistemi sunma çalışmalarını doğruladı.

Otomobil markası Audi ise şu anda uluslararası lojistikte fiziksel ve finansal dağıtım süreçlerini sürdürmek için kendi Blockchain teknolojisini test ediyor.

Images courtesy of Gem Health, Pixbay, and Shutterstock

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun