4.47/5 (57)

Altcoin nedir? 

Kripto para birimi denince akla ilk gelen tabii ki Bitcoin oluyor. Kripto para literatürünü yeni tanımaya başlayan bir çok kişi Bitcoin’in tek kripto para birimi olmadığını öğrendiğinde şaşırabiliyorlar. Aslında yüzlerce kripto para birimi var ve bitcoin dışındaki tüm kripto paralara Altcoin adı veriliyor. 

Altcoin kelime anlamı nedir? 

“Altcoin” kelimesi, “alternatif kripto para” anlamına gelen “alternatif coin” teriminin kısaltmasıdır ve bu nedenle Bitcoin hariç tüm şifreleme para birimlerine bu isimle hitap edilir. Altcoin’ler Bitcoin’e alternatif olarak kabul edilir. 

Coinmarketcap sitesine göre bugün itibariyle 1583 adet kripto para birimi mevcut  ve Altcoin’lerin sayısı günden günde artıyor. Aslında çoğu alternatif kripto para birimi, işlem hızı, karma algoritmaları gibi Bitcoin’in bazı özelliklerini biraz değiştiren sıradan Bitcoin klonlarıdır.   

İlk 10 Altcoin
CoinMarketCap’e göre işlem hacmi en yüksek ilk 10 coin (25.03.2018) 

Doğrusunu söylemek gerekirse bazı Altcoin’ler çok yenilikçi olabiliyor. Bitcoin’in henüz sunamadığı fonksiyonları sunuyorlar. Örneğin, Darkcoin anonim işlemler sağlayacak bir platform geliştiriyor, BitShares kendisini “Wall Street’in adil bir versiyonu” olarak adlandırıyor ve Ripple, para birimi ödemelerini kolaylaştıran bir protokol sunuyor. Ayrıca CounterParty ve Mastercoin gibi alternatif para birimleri de kendi platformlarının güvenliği için Bitcoin kilidini kullanıyorlar. 

Birçok Bitcoin taraftarı, Altcoin’in hiçbir anlam ifade etmediğini iddia ediyor çünkü Bitcoin’in övünebileceği altyapı ile rekabet edemiyorlar. Ancak Altcoin’ler önemli bir rol oynuyor. Bitcoin’in ilk hedeflerinden biri merkezi olmayan ekonomik sistem üzerinde ilerlemektir ki Altcoin adı verilen kripto para sistemleri de bu şekilde çalışıyorlar. Dahası Altcoin’ler geliştiricilerin benzersiz işlevlerle deney yapmalarına izin veriyor. Geliştiricilerin ilgilendikleri Altcoin’in test ağında çok daha iyi çalıştığını gördükleri yenilikleri Bitcoin rahatlıkla kopyalayabilir. Bu rekabet ortamı dünyanın merakla izlediği bu teknolojinin daha sağlıklı ve emin adımlarla gelişmesini sağlıyor ve bu yarışta uzun vadede en çok kazananın yatırımcılar olacağını söyleyebiliriz. Altcoin’ler kullanıcılara alternatif kripto para birimleri sunar ve Bitcoin geliştiricilerinin sürekli olarak yenilik yapmasını sağlar. Kullanıcılar Bitcoin’in isteklerini yerine getirdiğini düşünmedikleri taktirde Altcoin’e geçiş yapabilirler. 

İlk Altcoin 

Bilinenin aksine ilk Altcoin Ethereum değil Namecoin’dir. Namecoin ilk kez Nisan 2011’de çıktı. Namecoin alternatif bir kripto para birimi olmasına rağmen, asıl amacı alan adı kayıtlarının merkezi olmayan sisteme dönüştürülmesiydi. Bu Altcoin artık en iyi on kripto para birimi arasında olmamasına rağmen, en başarılı Altcoin’lerden biri olmaya devam ediyor. 

Altcoin‘e Yatırım Yapabilir miyim? 

Piyasada sayıca çok fazla Altcoin olduğu için büyük potansiyele sahip olan ve genel istikrarlı bir durumu gösteren Altcoin’lere yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Kripto para biriminin istikrarını izleyen siteler bulunuyor. Örnek verebileceğimiz  CoinGecko sitesinin coin analiz algoritması üç önemli faktörü analiz eder ve madeni paraya göre kripto paraları değerlendirir. Uzun vadeli yatırımlar için düşündüğünüz para birimlerinin projelerini öğrenmek adına zaman ayırmanızı ve iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun