4.64/5 (11)

ABD Yasalarını takip sitesi Legiscan’a göre, Tennessee valisi 22 Mart’ta elektronik takip için Blockchain teknolojisini ve akıllı sözleşmeleri kullanmak için gerekli yasal yetkiyi tanıyan bir tasarıyı imzaladı. 

Taslağın bir özetinde, “Blockchain teknolojisinin yasal otoritesini ve elektronik işlemlerde akıllı sözleşmeleri tanıdığını” belirtiyor. Yasa taslağı aynı zamanda “Blockchain teknolojisi ile sağlanan belirli bilgilerin sahiplik haklarını koruyan bir hükmü oluşturur” diyor. 

Senato tasarıyı Vali Bill Haslam tarafından bu yılın 18 Ocak tarihli tanıtımından üç aydan fazla bir süre sonra imzaladı. Tasarı Cumhuriyetçi Senatörler Steven Dickerson ve Richard Briggs ve Demokrat Senatörler Lee Harris ve Jeff Yarbro tarafından desteklendi. 

Blockchain teknolojisi, tasarıda şu şekilde açıklanıyor:

“Kamuya açık veya özel, izinli veya izinsiz olarak dağıtılmış, paylaşılmış ve çoğaltılmış defterler kullanan ve kullanımı da içerebilen Blockchain dahil, dağıtılmış defter protokolü ve destekleyici altyapı olarak tanımlanmıştır. Elektronik para birimi olarak elektronik para birimleri veya elektronik tokenları (coin) içerebilir. ” 

Tasarıda akıllı sözleşme de tanımlanıyor.

“ İşlemleri otomatik hale getirmek için kullanılan elektronik, dağıtılmış, merkezi olmayan, paylaşılan ve çoğaltılmış bir defter üzerinde yürüten, olay odaklı bir bilgisayar programıdır. İşlem, yalnızca sözleşmenin akıllı bir sözleşme süresi içerdiği için sonrasında yasal etki, geçerlilik veya uygulanabilirlikten yoksun bırakılır. ” 

Amerika’da Daha Önce de Olumlu Gelişmeler Yaşandı

Bireysel ABD eyaletleri yeni yıldan beri birkaç kripto para taslağını hayata geçirdi. Şubat ayında Georgia, devlet vergileri ve lisans ücretlerini ödemek için kripto kabul etmek için bir tasarı hazırladı; daha öncesinde Mart ayında, Wyoming eyaleti, kripto para birimleri için yeni bir varlık sınıfı yaratan ve bunları devletteki menkul kıymet düzenlemelerinden etkin bir şekilde muaf tutan bir tasarıyı onayladı. 

Eyaletler ve ülkeler ekonomik arayış içinde çeşitli denemeler yaparak sistemin oturmasını sağlayacak gibi görünüyor. Şimdilerde bu teknolojilere direkt kapısını kapatan ülkeler ise ilerde yüz çevirdikleri teknolojileri satın almakla yetinecekler gibi. 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun