4.45/5 (92)

Netherlands Times Gazetesinin haberine göre, Amsterdam’da yaşayan bir İngiliz, uyuşturucu almak için kullanılan nakit paranın bitcoinle değiştirilmesine yardım ettiği ve kara para aklama iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya. Kendisi için kenevir yetiştirmeye başladığı belirtilen adamın, Bitcoin işinin daha kârlı olduğunu keşfettiği belirtiliyor.

Hollanda Kamu Savcısı, 38 yaşındaki adamın 2014 ile 2016 yılları arasında 11.5 milyon Euro akladığı iddiası ve 5 yıl hapis cezası istemiyle mahkemeye başvurdu. Kamu savcısına göre bu para, yasadışı uyuşturucu ticareti ve dark web’deki yasaklı ürünlerin ticaretinden elde edildi. Şahıs, uyuşturucu ücreti olarak %5 ile 8 gibi yüksek bir komisyon ile müşterilerinden Bitcoin aldığı ve bunları gerçek paraya çevirerek kâr ettiği iddiası ile yargılanacak.

Şüpheli ise kendi kişisel banka hesabı ile Bitcoin aldığını ve müşterileri için ATM’den nakit çektiğini iddia etti. Bu şekilde milyon Euroların değiştirildiğini savunan Savcılık, şüpheli ve eşinin normalde düşük gelirli olduğunu belirtti.

Duruşmanın Mart ayı başlarında başlaması planlanıyor.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun