4.26/5 (27)

Baidu Blockchain ile fotoğraflar ve telif haklarının korunmasını sağlayacak bir adım attı. Çin internet arama devi Baidu (Çin’in Google’ı da denebilir), Çin’de görüntü fikri mülkiyet haklarını korumak için Blockchain tabanlı bir fotoğraf arşiv (stok) servisi başlattı.

Totem olarak adlandırılan hizmet Çarşamba günü hizmete girdi. Platformda her bir orijinal görüntü, gerçek zamanlı bir kimlik ve diğer kullanıcı verileri ile birlikte zaman damgasıyla izlenebilir ve değişmez bir Blockchain üzerinde saklanacak.

Baidu’nun açıklamasına göre, şirketin mevcut yapay zekâ kapasiteleri ( görüntü analizi ve anlamsal kavrayış dahil olmak üzere) benzersiz görüntü etiketlerinin inşasıyla beslenecek, temeldeki Blockchain sistemi sayesinde dolaşımdaki görüntülerin izlenmesi, çoğaltılması ve izlenebilmesi için veya telif hakkı ihlali iddialarını kabul / reddetmek için olanak sağlayacak.

Hizmete giren yeni siteye göre, fotoğraf arşiv devi Getty Images’in yerel ortağı olan Visual China Group gibi dikkate değer hizmetler de olmak üzere, geleneksel stok fotoğraf hizmetlerini de yeni platforma taşıdığını duyurdu.

Baidu Blockchain’i Seviyor

Ancak Baidu Blockchain tabanlı yeni platformun daha fazla teknik detayını açıklamadı. Platformun halka açık bir Blockchain mi veya özel bir yapı üzerine mi inşa edildiği belirsiz olsa da, Baidu’nun genellikle “Çin’in Google” olarak adlandırılan ve Blockchain’i benimsemeye iten bir başka çabası olduğuna işaret ediyor.

Yapay Zeka alanını fethettikten sonra, Baidu şimdi yeni gelişen Blockchain teknolojisine büyük önem veriyor. Baidu, bu yılın başlarında dijital para birimi, dijital faturalandırma, banka kredisi yönetimi, sigorta yönetimi mali denetimi ve çok daha fazlası gibi hizmetler sunarak kullanıcı dostu bir Blockchain deneyimi sağlamak üzere tasarlanan kendi blok zincir hizmet platformunu başlattı.

Kodak’tan Benzer Bir Hamle Gelmişti

Bu servis, kurulu bir teknoloji firmasının dijital medya varlıklarının fikri mülkiyet sorununu çözmek için Blockchain kullanması ilk çalışma değil.

ABD’li görüntüleme teknolojisi firması Kodak, son aylarda fotoğraf sahipliğinin benzersiz mülkiyet haklarını destekleyecek bir Blockchain üzerinde kendi kripto parasını yayınlayacağını iddia edilen haberler duyuldu.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun