4.5/5 (6)

Avrupa Birliği kripto para birimlerine düzenleme getirmek için yapılacak çalışmaları destekleme kararı aldı. Avrupa Birliği Parlamentosu üyeleri, kara para aklama ve terörizmin finansmanında kripto paranın kullanılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler için Avrupa Konseyi ile Aralık 2017 tarihli bir anlaşmayı desteklemek amacıyla Perşembe günü (dün) büyük çoğunluğun evet oyu verdiği bir oylama yaptı.

Meclis üyeleri 60 çekimserle 13 hayır oya karşı 574 evet oyu ile düzenlemelerin sağlanması için çalışmalara izin verdi.

Kayıtdışılık İstenmiyor

Yeni mevzuat, kripto para birimi değişim, borsa ve cüzdan sağlayıcıları için regülasyonlar uygulayarak finansal teknolojinin anonimliğini ele almayı amaçlıyor. Alınacak tedbirler ışığında, bu tür kuruluşlar yetkili makamlara kayıtlı olmak ve müşteri doğrulama dahil olmak üzere kimlik tespit prosedürlerini uygulamak zorunda olacaklar.

Yayımlanan sonuca göre güncellenen direktif, Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlandıktan üç gün sonra yürürlüğe girecek. Bundan sonra, AB üye ülkelerinin ortaya çıkacak yeni kuralları ulusal yasaya getirmek için 18 ayı olacak.

Avrupa Parlamentosu (MEP)  Milletvekili ve yardımcı raportörü Krisjanis Karins çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Suç davranışları değişmedi. Suçlular yasadışı gelirlerini artırma ya da terörizmi finanse etmek için anonimlik kullanıyorlar. Bu yasalar, şirketlerin arkasındaki kişiler hakkında daha fazla bilgiye erişerek ve kuralları sıkılaştırarak dijital para birimleri ve anonim ön ödemeli kartlar konusunda vatandaşlarımıza ve finans sektörüne yönelik tehditleri ele almaya yardımcı oluyor.”

Bir başka MEP eş raportörü Judith Sargentini, “her yıl milyarlarca avroluk paranın kara para aklama, terörizmin finansmanı ve vergi kaçakçılığından elde edildiğini, denetlemeden yoksun bırakıldığını ve bu paranın hastanelerimize, okullarımıza ve altyapımıza kaynak sağlamak için gitmesi gerektiğini..” söyledi.

Kara Para Aklamaya Yeni Cezalar Geliyor

Avrupa Konseyi’nin Aralık ayındaki uzlaşı anlaşması , kara para aklama suçundan hüküm giyenler için AB çapında bir dizi yeni ceza öngördü. Bir raportör bunun, “Avrupa düzeyinde organize suçla mücadelede önemli bir kilometre taşı” olduğuna işaret etti.

Avrupa Parlamentosunun kripto paraları gözden çıkarmayıp yasal düzenlemeler ile çekincelerin önlenmesi adına çalışmalar yapması kripto parala piyasasının önünü açacak gibi görünüyor. Yeni finansal sistemin daha güçlü bir şekilde hayatımızda yer alması ancak işlemlerin yasallığını kazanması ile olacaktır.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun