Henüz puan verilmemiş. İlk puanı veren siz olabilirsiniz.

Avustralya’da kurulan 20 MW’lık santralle güneş enerjisi ile bitcoin madenciliği yapılacak. Kripto para madencilik endüstrisi tüm dünyada çokça ilgi çekiyor. Bu ilgi ile doğan çabaların yenilenebilir enerji ile birleştirilmesi genellikle karlı bir iş ile sonuçlanabiliyor. İşler plana göre giderse, Hadouken Pty Ltd Avustralya’daki kripto para birimlerine 20 MW’lık bir güneş enerjisi santrali kuracak. Bu durum kripto para birimi sektörüne gösterilen ilgiyi belirttiği için olumlu bir gelişme olarak sayılabilir.

Güneş enerjisi ile bitcoin madenciliği ne kadar mümkün?

Büyük ölçekli bir Bitcoin madenciliği entegrasyonu kurmak çok kolay değil. Bu girişimin önündeki basamaklardan birisi, ilk yatırımın büyüklüğünün yanı sıra elektrik maliyeti, yer ve soğutma gibi faktörlerin de düşünülmesi zorunluluğu. Tüm bu etkenler arasında doğru dengeyi bulmak dünyanın her yerinde mümkün görünmüyor. Girişimci firma Hadouken Pty Ltd için Avustralya, bu etkenlerin bir arada bulunduu yer olarak görülüyor.

Ben Tan‘ın sahibi olduğu firma, Avustralya’da (Collie) 20 megavatlık bir Bitcoin madenciliği işletmesi kurmak için başvuru yaptı. Madencilik aşamalarındaki yoğun işlere güç sağlamak için firma sadece güneş enerjisine güveniyor. Bir veri merkezi ve kripto para birimi madenciliği operasyonunun aktif olabilmesi için çok fazla elektriğe ihtiyaç duyuluyor. Avustralya’nın iklimi göz önüne alındığında güneş enerjisinden gerekli enerjinin elde edilmesi uygun görünüyor. Bu güneş tarlası, kömür madenciliği faaliyetleri ile tanınan Collie şehrinde yer alacak ve türünün ilk büyük operasyonu olacak.

Zaten firma Collie’de tesis kurmaya başlaması için planlama onayı alındı. Birçok insan neden şirketin Collie’de böyle bir tesisi kurmaya karar verdiğini merak ediyor. Tan’a göre Collie’nin “bir güneş çiftliği için mükemmel bir yer” olduğundan dolayı bu iyi bir karar. Bu karar aynı zamanda büyük güneş kaynaklarının yanı sıra bölgenin kömür madenciliği ile olan tarihine bağlı. Böylesine önemli bir kömür madenciliği bölgesini yenilenebilir enerjiye odaklanan bir yer haline getirerek ilginç bir eğilim ortaya çıkıyor.

Ülkedeki Tek Örnek Olacak

Her ne kadar eyalette inşa edilecek ilk güneş enerjisi çiftliği projesi olmasa da, güneş enerjisi ile bitcoin madenciliği yapacak ilk şirket.

Yenilenebilir enerjiyi kripto para birimi madenciliğiyle birleştiren daha fazla şirket ile Bitcoin ve alternatif para birimleri için çok fazla olumlu kanaat dikkat çekiliyor. Bitcoin madenciliğinin ve elektrik tüketiminin sorun haline geleceğini belirten bir kaç rapor daha önceleri yayınlamıştı. Gerekli elektrik yenilenebilir kaynaklarla üretilirse, bu kaygıların çoğu ortadan kalkacaktır diye düşünüyoruz.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun