4.29/5 (7)

E-ticaret devi Amazon’un bulut bilişim girişim kolu olan Amazon Web Services – AWS Ethereum ve Hyperledger Fabric (Açık kaynak Blockchain) protokolleri için kullanıma hazır Blockchain ağları sunan yeni bir hizmet başlattı.
AWS Genel Başkanı Jeff Barr, Çarşamba günü yayınlanan bir blog yazısında, yeni kullanıma sunulan şablonların, müşterilerin birkaç dakika içinde birkaç tıklama ile bir Ethereum ( kamuya açık ya da özel ) ya da Hyperledger Fabric ( özel ) ağı başlatmasını sağlayabileceği yazıldı

“Şablonlar, sağlam ve ölçeklenebilir bir şekilde yolunuza devam etmenizi sağlamak için gereken tüm AWS kaynaklarını oluşturur ve yapılandırır.”

Hizmet, madenciliği destekleyen Ethereum şablonlarının yanı sıra ağ metrikleri sağlayan bir EthStats sayfası ve defterlere girilen işlemleri ve akıllı sözleşmeleri görüntüleyen bir EthExplorer aracı için ayrıntılı talimatlar sağlıyor.

İlk Çalışmalar 2015’e Dayanıyor

AWS, 2016’da satışlarda yüzde 55 ve 2017’de yüzde 43 oranında artış kaydeden Amazon’un işinin hızla büyüyen bir segmenti olma görevini üstleniyor. Bu girişim, Microsoft Azure dahil olmak üzere diğer teknoloji devlerinin bulut bilişim kolları ile şiddetli bir rekabet içerisinde. Şirket 2015 yılında ConseneSys’e giriş ile ortaklaşa bir hizmet olarak blockchain sağlamada erken yol alanlar arasındaydı.
Google da Mart ayında yayınlanan Bloomberg raporuna göre, bulut işi için bir Blockchain çözümü üzerinde çalışıyor.
AWS 2016 yılında şirketlere yönelik özel bir teknik destek ve altyapı sunarak Blockchain şirketleriyle çalışmaya başlayacağını duyurmuştu.

Yenilikle İlgili Tartışmaların Ön Saflarında Blockchain Var

Şirket, “Bugün finansal hizmetlerde dağıtılmış defter teknolojisi, yenilikle ilgili herhangi bir tartışmanın ön saflarında yer alıyor” ifadelerine yer verdi. AWS, inovasyonu teşvik etmek için finansal kurumlar ve Blockchain sağlayıcılarla çalışıyor.
Yaygınlaşan bulut hizmetlerinin şirket ve son kullanıcılara yaygın hizmetleri bulunuyor. Gelişen fintech teknolojilerini göz ardı etmeyen bulut devlerinin Blockchain hizmetlerine yer vermeleri bu teknolojinin daha da kolaylaşmasını ve yaygın kullanımını sağlayacaktır. Yüksek performanslı ve ileri teknoloji ile donatılmış makinelerden oluşan bulut kaynakları sayesinde Blockchain teknolojilerini günlük hayatta görmek çok normal olacak.
 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun