4.79/5 (29)

Bakkt nedir?

Kriptopara borsaları ile ilgili, kurumsal yatırımları getirmesi bakımından en çok konuşulan olay Bakkt. Peki bu Bakkt nedir? Arkasına aldığı güç nedir? Piyasaya ne getirecek? Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

İlk olarak Bakkt’ı kısaca açıklayalım. Resmi paralar gibi kripto paraların da tahviller, hisse senetleri gibi fiziki olarak piyasalarda yer almasını sağlayacak bir projedir.

Peki Bakkt’ı Kim Kurdu?

Kelly Loeffler, Intercontinental Exchange’(ICE)deki görevinden istifa edip dijital varlıklar için global ve düzenlenmiş bir ekosistem yaratma çabasında olduğunu söyleyerek Bakkt’ın CEO’su oldu. Burada ICE için de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. ICE, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın ana şirketidir. Toplam varlığı 78 Milyar $’dır.

ICE 2018 Ağustos’unda Bakkt’ı duyurduğunda birçok kişi Bakkt nedir ve ne işe yarayacak dedi. Ama arkasını yasladığı sağlam bir organizasyon ve vizyon sayesinde ayı piyasasının hâkim oldu zamanlarda bile 182.5 milyon $’lık fon toplamayı başardı.

Kripto paraların saklanması alanında Microsoft’un bulut hizmeti olan Azure’yi kullanacak olan Bakkt’ın diğer iş ortaklarına arasında BCG ve Starbucks gibi devlerin yanı sıra birçok şirket daha bulunmakta. Örneğin; Protocol Ventures , Alan Howard, Eagle Seven , Pantera Capital, Fortress Investment Group, , Susquehanna International Group, Galaxy Digital, ve Horizons Venture.

Bakkt’ı Farklı Kılan Başka Neler Var?

Belki de en önemli farkı “destekleniyor” olması. Kripto paralar ve borsaları düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin belirsizliğinden çok çekiyor. Ama Bakkt özellikle 2018’de artan kripto para birimlerine karşı ortaya çıkan bu düzenleyici engelleri by-pass etmek istiyor. Bakkt CEO’su Kelly Loeffler da yaptığı açıklamalarda şunları ifade ediyor:

“Dijital varlıkların küresel piyasalarda ve borsalarda dönüştürücü potansiyelinin kilidini açmaya yardımcı olan açık bir platform oluşturmak için çeşitli iş birlikleri yapıyoruz.”

Kelly Loeffler, CEO

Bu şekilde kurumsal yatırımları kripto para piyasasına katacağı için Bakkt’a çok olumlu bakılıyor. Hatta ana akımın fikirlerinin bu yolla olumlu yöne dönüştürüleceği tartışılıyor.

Federal olarak düzenlenmiş ve tam olarak devlet onaylı bir borsa platformu geçmişte yaşanan birçok sorunu ortadan kaldıracak gibi duruyor. Bunun yanı sıra kriptodan resmi paraya geçiş özelliği ile dijital varlıkların likiditesi çok artacak.

Sağlam ödeme altyapısı ve büyük miktar kripto paraları güvenli saklayabilme özelliği ile vadesi sona eren işlem sözleşmelerindeki fiziki Bitcoin teslimat hizmeti daha fazla kullanıcıyı çekecek gibi duruyor.

Bakkt CEO’su Loeffler, Bakkt’ın ilk satın alımını gerçekleştirdiğini duyurdu. Loeffler 14 Ocak’ta Bakkt’ın ilk alımını gerçekleştirdiğini ve Rosenthal Collins Group’un (RCG) bazı değerlerini satın alarak vadeli işlemleri gerçekleştirmek adına ilk adımın atıldığını söyledi.

Loeffler Medium blog sitesinde kaleme aldığı yazıda RCG’den alınan değerlerin dijital varlıkların korunması ve saklanması alanında kullanılacağını da belirtti.

Çinli milyarder Li Ka-shing’in Bakkt’a yaptığı yatırım da güven kazanılması konusunda önemli bir adımdı.

Son Söz

Bakkt başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto paralar için çok önem taşıyor. Her ne kadar CME ve CBOE Bitcoin vadelileri sunsa ve bu 2017’deki boğa sezonuna dolaylı da olsa etki etse bile artık yetersiz kalıyor. Bu konuda Bakkt CEO’su Loeffler’a kulak vermekte yarar var.

“ Nakdi uzlaşma odaklı Bitcoin vadelilerinin de avantajları var ama Bakkt’ın piyasaya süreceği fiziki Bitcoin vadelileri, özellikle alt yapıyı güçlendirme konusunda gerekli bir araç.”


Ethereum.com.tr olarak gelişmeleri takip edip en güncel haberlerle karşınızda olacağız. Hiçbir haberi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

1 Yorum

  • S.L.
    Posted 15/01/2019 21:19 0Likes

    güzel ama kısa bir açıklama olmuş. elinize sağlık yine de

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun