4.45/5 (11)

Ethereum ile ilgili yerli ve yabancı forumlara zaman zaman göz atıyorsanız sürekli Casper ileri Casper geri birşeyler duymuş olmalısınız. Peki Ethereum Casper Nedir? Ethereum Casper Hardfork konusunda bilmeniz gerekenler ve almanız gereken önlemler nelerdir?
En baştan başlayalım:

Ethereum Proof of Work – PoS – İş Kanıtı Nedir?

Şu anda, Ethereum ağının kripto para birimi olan ether, bir İş Kanıtı (PoW) kriptoparadır. Peki bu ne demek? Basitçe söylemek gerekirse bu, ether madencilerinin, Consensus’u güvence altına almak ve Ethereum ağının canlılığını desteklemek için karmaşık algoritmaları hesaplamaktan sorumlu olduğu anlamına gelir. Bu madencilik faaliyeti karşılığında da kendilerine ether verilir.

Peki Ethereum Casper güncellemesi ne yapacak? Casper güncellemesinin görevi basittir:  Ether’i bir PoW (Proof of Work) kriptoparası olmaktan çıkarıp Proof-of-Stake (PoS) kripto parası yapmak.

Proof of Stake – PoS Geçişi

PoS sonrası madencilik gereksiz hale gelecek; yani, Casper’den sonraki Ethereum ağı, işleyişi nedeniyle madenciler yerine staker’lara ve dolum havuzlarına dayanacaktır. Aynı madenciler gibi, stakerlar Ethereum ağına hizmet için ödüllendirilecekler. Minter’lar olarak da adlandırılacak olan stakerlar ağ ücretlerinden toplanan ether’den yıllık bir temettü alacaklar, bu yüzden yeteri kadar Ether’e sahip olanlar için kazançlı bir sistem olacak. Doğal olarak bu ne kadar çok Ether’iniz varsa o kadar çok kazanacağınız anlamına geliyor.

Tabi bunun zengini daha zengin yapacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Diğer taraftan, Ethereum’un geliştiricileri, stake için gerekli olan ETH miktarı için net bir sayıya karar vermiş değiller. Yine de sızan bilgilere bakılırsa, aşamalı olarak daha düşük bir seviyeye getirilmeden önce bu rakamın çok daha yüksek bir noktadan başlayacağı.

Hatta Ethereum kurucusu Vitalik Buterin kısa bir süre önce (ağın başlangıçtaki stakerlarından biri olarak) yaklaşık 1000 ETH’ye ihtiyaç duyacağı tahminini dillendirdi. Bu sayının zamanla 10 ETH’a kadar düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Sayı ne olursa olsun bunun üstesinden gelebilmek için birçok yatırımcı ve “eski” madenci, muhtemelen ETH havuzları oluşturacak ve stake için gerekli rakama ulaşmaya çalışacaklar. Siz de dilerseniz güvendiğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelerek gerekli olan miktarı toplayabilir ve yılsonunda alacağınız ödülü ETH’larınız oranında paylaşabilirsiniz.

Bu Casper da Nereden Çıktı? Kim Çıkardı?

Casper güncellemesi kesinlikle bir takım çalışması, ancak en üst düzey Ethereum araştırmacısı Vlad Zamfir’in, güncellemenin yıllardır süren gelişiminin öncüsü olduğu tartışmasızdır.


Guelph Üniversitesi’nde eğitim gören Zamfir kendisini “kriptoekonomi, Proof of Stake, Ethereum ekosisteminde blockchain ve Blockchain teknolojisinin kullanımı ve yönetilmesinde etik” konularında araştırmacı olarak tanımlıyor.  Kendisinin LinkedIn profiline buradan ulaşabilirsiniz.

Casper’ın Ana Amacı: Ethereum Ölçeklendirmesi

Casper’ın amacı uzun vadeli sürdürülebilir ölçeklendirme. Ethereum ağının ana akım tarafından benimsenebilmesi için, çok büyük miktardaki işlemlerin saniyeler içinde halledilmesi gerekiyor. Bu amaçla, Casper, Ethereum’un bu çok ihtiyaç duyulan, geniş ölçekli ağ ölçeklenebilirliğini elde etmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Casper Sayesinde Çözülebilecek Diğer Sorunlar

En önemli amaç bu olsa da tek amaç ölçeklendirme değil elbette. Ölçeklendirmenin ötesinde, Casper’ın uğraşmaya odaklanacağı üç temel konu daha var:

  • Sansür: Şu anda, Bitcoin madencileri sıfır toplamlı bir oyun dinamiğinden yararlanıyorlar; eğer bir madencinin bloğu sansürlenirse / kaybedilirse, rakip madencilerin her biri buna göre fayda sağlar. Ethereum’un PoS’u, ağı “koordinasyon oyunu” dinamiğine kaydırır; burada tüm madencilerin blokları zincire dahil edilirse herkes daha fazla kazanç sağlar.
  • Güvenlik Maliyetleri: Ethereum’un mevcut PoW protokolü aracılığıyla, tatmin edici güvenlik sadece yüksek işletme maliyetleri ile sağlanabiliyor. Casper bu dinamiği kolaylaştıracak, böylece dürüst doğrulayıcıların ucuz bir şekilde stake yapmaları sağlanırken, saldırganların maliyetleri son derece artacak.
  • Madenci Maliyetleri: Genel olarak, dünyada elektrik üretiminin çoğu fosil yakıtlar ile sağlanıyor, yani genel olarak madencilik için harcanan inanılmaz enerji tüketimi, yalnızca insan uygarlığının daha fazla ve bazen de kaçak enerji tüketimine katkıda bulunmaktadır diyebiliriz. Bu da iklim değişiklikleri ve küresel ısınmanın başlıca faillerinden biri.Aslında, ether madencileri şu anda yılda yaklaşık 2,5 TWh elektrik tüketiyor – Mauritius ya da Gabon gibi ulusların bir yılda tüketeceği bir elektrik seviyesinden bahsediyoruz – Casper geçişinden sonra Ether madenciliği sona erecek ve bu da madencilerin artan enerji tüketiminin son bulması anlamına gelecek.
    Bu nedenle, Bitcoin’in PoW protokolü, mevcut #1 numaralı kripro para biriminin ağ enerji tüketim seviyelerinin her geçen gün artmasına neden olurken, Ethereum’un Casper güncellemesi, Ethereum’un zaten daha küçük ama yine de önemli olan madencilikle ilgili enerji tüketimine son verilmesine yardımcı olacaktır.

Ethereum Casper Geçişi Ne Zaman Olacak?

Ekim ayının sonunda yapılan geliştiriciler toplantısında, Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin  Casper’ın, “Constantinople” sert çatal olarak adlandırılan Ethereum’un Metropolis revizyonunun ikinci ve gelecek sert çatal güncellemesiyle bir araya getirilebileceğini belirtmişti.

21 Nisan’da Buterin tarafından yapılan açıklamada ise sürecin doğrudan bir geçiş yerine kademeli olarak yapılacağı belirtildi. Yani, EIP 1011‘de hem Ethereum’un standart PoW’u hem de gelecekteki PoS modellerini içeren ortak konsensüs algoritması kullanarak, geçiş sürecinde riskin hafifletilebilmesinin amaçlandığını belirtti.

Teklif mekanizması başlangıçta, mevcutta kullanılan Proof of Work olacak ve Casper’ın ilk versiyonunu hibrit bir PoW / PoS sistemi haline getirecek. Gelecekteki sürümlerde PoW teklif mekanizması daha verimli bir şeyle değiştirilecek.
Vitalik Buterin

Casper Güncellemesi Gerçekten Gerekli mi?

Basında 2017 sonlarında çıkan yorumlarda Vitalik Buterin, Ethereum’un mevcut ölçeklenebilirlik konularının çok önemli olduğunu ve hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Buterin’e göre Ethereum’un mevcut sınırlamaları nedeniyle bekletilen birçok merkezi olmayan uygulama (DApp) var.

Peki Sonuç?

Casper güncellemesi, Ethereum ağının işlevlerini temelden değiştirecek bir güncelleme. Elbette geliştiricilerin umduğu gibi olmasını biz de umuyoruz.

Casper’ın hayata geçmesi yeni nesil bir Ethereum yatırımcı grubunu sisteme çekecektir. Ethereum topluluğu içinde, Ethereum’un Proof of Stake’e geçmesiyle daha fazla Ether, yılsonu karı elde edebilmek için bağlanacağı ve bunun da Ether fiyatının hızla ve üstel olarak yükselmesine neden olacağı düşünülmekte. Elbette her zaman olduğu gibi tersini düşünenler de mevcut. Ancak sistemsel olarak inkar edilemeyecek birşey varsa o da eğer bir staker olmak istiyorsanız, çatal oluşmadan önce mümkün olduğu kadar fazla Ether biriktirmenin akıllıca olacağı.

Ethereum.com.tr olarak bol kazançlar diliyoruz.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

1 Yorum

  • Sweet November
    Posted 23/04/2018 22:40 0Likes

    Yani 1000 dolar değil 2000 dolar bile hayal değil demek ki? zaten adam PoS açıklamasını yapmadan %50 arttı, önümüzdeki aylarda çok ciddi yükselir bu hede.

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun