4.67/5 (15)

Bermuda kripto para yatırımcılarını cezbetmenin yollarını arıyor. Bermuda Kraliyet Gazetesi’ne göre, ülkenin Ulusal Güvenlik Bakanının, fintech girişimcilerini ülkeye çekmek istediği için kripto para yasal düzenlemeleri konusunda çaba gösterdiği belirtiliyor. Bakan Wayne Caines’ın özel bir gruba yaptığı sunumda gelecek ay Kripto Para Birimi İş Yasası tartışılacak.

Bermuda Parasal İdaresi’nden Kevin Anderson, dünya çapında alınacak bir örnek bulunmadığından dolayı kendi ülkesinde düzenlenen Kripto Para Fonu İş Yasasının örnek bir finans hizmetleri düzenleyicisi olacağını söyledi.

Anderson, Bermuda’nın yapabileceği düzenlemenin diğer ülkeler için “ışıldayan bir örnek” teşkil edeceğini söyledi. BMA’nın internet sitesinde, Sanal Para Birimi İş Kanunundaki 150 sayfalık bir makale yayınlandı. Makale, vatandaşlardan gelecek geri bildirimler için 2 Mayıs’a kadar askıda kalacak.

VCBA, “kripto para birimi işini” aşağıdaki faaliyetlerin sağlanması olarak tanımlıyor: Kripto paralar, kripto para cüzdanları, tokenler veya başka herhangi bir kripto para birimi oluşturmak, satmak veya kullanmak. Kanun aynı zamanda, “para transferi hizmetlerinin sağlanmasını içeren bir işlem” olarak tanımlanan ödeme hizmeti sağlayıcılarını da kapsıyor.

Ayrıca yasa, kripto para birimi ve maddi paranın karşılaştırılmasına, sahteciliğin ve piyasa manipülasyonunun önlenmesine, kripto para birimi sahiplerinin bütünlüğüne, muhtemel yatırımcılar için risklerin açık bir şekilde tasvir edilmesine, BMA uygulama yetkilerine değinecek.

Girişimciler Bermuda’ya Akın Edebilir

Bakan Caines, Bermuda’ya gelmek isteyen yatırımcı insanların hükümetin kripto para düzenlemesi planları için sabırsızlandığını ve taleplere yetişmekte zorlandıklarını belirtiyor. Hükümetin bu hafta sonu Londra’ya gideceğini ve konu ile ilgili 20 şirketle buluşacağını söyledi.

Kripto para girişimcilerinin kesin yasal düzenleme aradıklarını söyleyen, teknik bir girişimci ve hükümetin Blockchain İş Geliştirme Çalışma Grubu üyesi olan John Narraway, yabancıların vergi avantajlarından ziyade düzenleyici kesinliğine daha fazla ilgi gösterdiğini belirtti.

ICO Mevzuat Tabanlı

Bermuda Başbakanı David Burt geçen yıl  Blockchain Task Force’a start verdi. Ülkenin ilgili kuruluşları ve girişimleri için Blockchain dostu bir ortam oluşturmasını sağlamak, yasal düzenlemeler oluşturmak amacıyla bu çalışma grubunu oluşturuldu.

ICO ihraççılarının müşteri kimlik bilgilerini toplaması, doğrulaması ve saklaması gerekiyor.

Bir ICO’nun BMA’nın düzenleyici sınırlarına girip girmeyeceği sadece bir vaka bazında kararlaştırılabilir olduğu Ocak ayındaki basın bülteninde belirtilmişti. Şu anda ICO’ların uyması zorunlu bir gereklilik olmadığı belirtiliyor. Ayrıca mevcut finansal taslakların, düzenlenmemiş ICO’lar için geçerli olmadığını belirtiyor. BMA, yatırım yapan halkı giderek artan, hızlı hareket eden ve karmaşık piyasa hareketleri için hesap verebilirlikleri konusunda ihtiyatlı ve dikkatli olmaya teşvik ediyor.

Hükümet ayrıca bu yıl bir Bermuda E-ID programı kurmaya da çalışacak. Program, kimlik bilgilerini talep eden işletmeler ve kullanıcılar için ulusal bir dijital kimlik programı olacak ve kripto para birimi değişimi için kurallar içerecek. Ulusal kimlik belgesi, belgelerin birden fazla basılı kopyasına olan ihtiyacı ortadan kaldıracak ve bireylerin verilerinin kontrolünü ele alacak. Tek bir toplama platformu, insanların Müşteri Tanıma ve Kara Para Aklamayı Önleme kurallarına uymalarını sağlayacak.

Plan, bankalar ve finansal hizmetler için müşteri doğrulamasını hızlandıracak ve hızlı para transferini mümkün kılacak.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun