4.75/5 (20)

2018’in ilk çeyreğinde Almanya’nın en büyük bankası ve Avrupa’nın önde gelen finans kurumlarından biri olan Deutsche Bank, 146 milyon dolar kâr elde etti. Bunun yanında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın kârı ise 200 milyon dolar seviyesinde.

Binance vs Deutsche Bank

Binance, Almanya’nın en büyük ve Avrupa’nın ise en büyük bankalarından birini kârlılık miktarına göre solladı. Binance, sadece 8 ay önce kurulan ve 200 çalışanı olan bir kripto para borsası. Buna karşın 148 yıl önce kurulan 100.000 çalışan istihdam eden lider bir bankayı geride bırakması hayret verici.

Kripto para piyasalarında adından çokça söz edilen Binance CEO’su Changpeng Zhao, 3 Mart’ta şöyle yazmıştı:

“Binance dünyanın en büyük kripto para değişim merkezidir. Başlangıçtan itibaren ilk 3 ayda kârı 7,500,000 ABD Doları olarak gerçekleşti. 2. çeyrekte kâr, 200.000.000 ABD Doları’na ulaştı. Üçüncü çeyrek hala devam ediyor ve daha fazla büyümesi bekleniyor. Bir şube açması için Binance’ı çekebilecek herhangi bir ülke, yüksek miktarlarda vergi geliri elde edebilecek.”

Binance’in üstel büyüme oranı ve kripto para piyasasının hızlı hareketi göz önüne alındığında, Malta hükümetinin kripto para birimi endüstrisini ve onun içindeki girişimleri kucaklamadaki motivasyonu oldukça isabetli bir adımdı.

Deutsche Bank’ın yeni CEO’su olarak atanan Christian Sewing, bankanın riskten korunma fonu yatırımından uzaklaşacağını ve bankanın hâlâ baskın olduğu birkaç alanda istikrar sağlamaya odaklanacağını belirtti. Banka, 800 milyon dolarlık yeniden yapılanma planı ve büyük bir personel tasarrufu ile 2018’in sonuna kadar kâr elde etmeyi hedefliyor.

“Deutsche Bank, Avrupa’da sağlam bir şekilde kök saldı, burada müşterilerimize küresel finansman ve hazine çözümlerine erişim sağlamak istiyoruz. Bu girişim daha kararlı bir şekilde odaklanacağımız faaliyet olacak.” dedi.

Kripto Para Endüstrisinin Geleceği

Kripto para piyasasının değerlemesi şu anda HSBC ve JPMorgan’un kombine piyasalarından daha az bir miktar olan 400 milyar dolar civarında seyretmektedir. Kripto para piyasası hala emekleme aşamasında olmakla birlikte ve sadece Bitcoin’in 2009’dan 2015’e kadar, diğer coin ekosisteminin yaratılmasına kadar olduğu süre düşünülürse, kripto para birimi endüstrisi ortalama beş yaşından daha gençtir.

Yaklaşık 200 çalışanı ile girişimlerinin milyarlarca dolarlık değere ulaşması ve Deutsche Bank gibi büyük bankaların kârlılıklarını geçmesi, kripto para piyasasında sağlıklı ve uzun vadeli bir gelişme olduğunu gösteriyor.

Kripto para piyasasına olan talep sürdürebildiği ve kurumsal yatırımcıların sektöre girmeye devam ettiği sürece, Binance’ın 8 aydan kısa bir sürede Almanya’nın en büyük bankasını nasıl aşabileceğine benzer şekilde, kripto para birimi işletmelerinin önümüzdeki on yılda veya iki ülkede küresel finans sektörünü devralması mümkün görünüyor. Piyasanın üstel büyüme oranı, Tim Draper ve Peter Thiel gibi uzmanlar tarafından milyon dolarlık Bitcoin fiyat tahminlerinin sebebini yansıtıyor gibi.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun