4.67/5 (18)

Tam 1 yıl önce 17 Aralık 2017 yılında Bitcoin ve diğer altcoinler için bir boğa mevsimi başlamıştı. Bitcoin 2018 Fiyatı tüm zamanların en yüksek değeri olan 19900 dolara kadar çıkmıştı. Bitcoin o zamanlar tek başına şu anki toplam Market değerinin 3 katı değerdeydi.

Bitcoin 2018 Fiyatı En Uzun Süreli Düşüşü Gördü


Tam bir yılda %83 değer kaybederek 3200 dolar seviyesine gelen Bitcoin 2011’den bu yana ilk defa bu kadar uzun süreli bir düşüş yaşadı.

Olumlu Tarafı


Bu bir yıllık bilançonun piyasa açısından olumlu yönleri olmadı değil. Örneğin birçok zayıf el piyasadan çekildi. Bitcoin 2018 fiyatı 17-18 bin $ iken  Bitcoin almak için sıraya giren bazı yeni yatırımcılar 3000-4000 bandını kaçırdıkları için hayıflanıyorlardı ama ne ilginçtir ki aynı yatırımcı grubu şu an Bitcoin almaya yanaşmamakta. :) 

Google Trends


Bir diğer ilginç nokta ise 2017 ocak ayından itibaren Bitcoine yatırım yapan bir yatırımcı Apple gibi büyük bir şirkete yatırım yapacağından daha fazlasını kazanmış oldu Buna 2018 yılında yaşanan %83lük kaybın eklenmiş olduğunu göz ardı etmemek gerekir

Bitcoin in 3500 Dolar civarında düşmesi ile birlikte bu ay Google aramalarında Bitcoin nedir sorusu en çok cevap aranan sorulardan biri oldu. Google trends in verileri ışığında anlaşılıyor ki insanlar bu olayı öncelikle anlamak için araştırmaya başlamış.

2019 İçin Kitap Önerileri


Ayrıca özellikle son bir senede televizyonda Bitcoin, blok zincir teknolojisi, Kripto para gibi terimler sıkça kullanılmaya başladı. Sosyal medyada bu konular ile ilgili birçok haber ve yazı yer almaya başladı Ama sürekli akıllı telefonla uğraşmayı sevmeyen, televizyon izlemekten yana olmayan bunun yerine kitap okumayı tercih eden biriyseniz bu konuda da şanslısınız çünkü 2019 yılında okumanız için tavsiye edebileceğimiz birçok kitap raflarda yer almakta.


The Internet of Money – Volume Two, Andreas Antonopoulos

Bitcoin uzmanı tarafından yazılan kitabın 2. cildini bitirdikten sonra Bitcoin ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmanın yanı sıra blokzincir teknolojisinin potansiyelini de fark etmiş olacaksınız.


The Age of Cryptocurrency, Paul Vigna and Michael J. Casey

Yazar kitabında verdiği onlarca örnekle blokzincir teknolojisine yeni giriş yapanlara bitcoinin geçmişi, günümüzdeki durumu ve gelecekteki hedefleri ile ilgili doyurucu bilgiler vermekte.


Bitcoin and Cryptocurrency Technologies: A Comprehensive Introduction

Beş yazarın ortaklaşa yazdığı bir kitap. Blokzincir teknolojisi ve Kriptopara dünyasına yeni başlangıç yapanlara yardımcı olacak en iyi kitaplardan biri.


Digital Gold, Nathaniel Popper

Bitcoin tarihine ve önemli figürlerine göz atmak için okuyabileceğimiz yararlı bir kitap.


Kripto Para Rehberi- Jared Snyder


Sadece bitcoin değil, gelecek vadeden 20 kriptoparanın incelendiği ilgi çekici bir kitap.

Son Söz

Birçok yatırımın yapıldığı, birçok yeniliğin öncüsü olan blokchain teknolojisi ve tabii ki Bitcoin uzun soluklu bir maraton. Bu yüzden 1 yıllık bir tablo ile bütün yatırımı değerlendirmemek gerekir. 

Yeni yıl yeni umutlarla geliyor.  Kim bilir belki 2019 istatistiklerinde 2018’i hoş bir tebessümle anımsayacağız. Bitcoin, yatırımcısına belki de sadece satıldığı zaman zarar ettirmektedir.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun