4.64/5 (45)

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Kripto para piyasasını araştırıp, güncel ekonomi piyasasında siz de yer almak istiyor ve kripto para almayı kararlaştırmış olabilirsiniz. Şimdi ise satın aldığınız kripto para biriminin nasıl güvenli bir şekilde saklayacağınızı düşünebilirsiniz. Sahip olduğunuz Bitcoin cüzdan, Bitcoin almak veya göndermek, Bitcoinleri saklamak ve Bitcoin bakiyelerini izlemek için kullanabileceğiniz programa Bitcoin Cüzdan denir. İnternetteki e-postalarınızı yönetmek için kullandığınız e-posta programları veya sosyal medya hesaplarınızda olduğu gibi veya banka hesaplarınızı yönetmek için mobil uygulamalar kullandığınız gibi Bitcoin’lerinizi yönetmek için bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekir.

Cüzdanlar, Bitcoin alışverişinin Blockchain’deki küresel defteri arabirimini oluşturur. Cüzdanlar, Bitcoin adreslerini Blokchain’de izler ve her işlemle kendi durumunu güncelleştirir. Benzersiz bir banka hesap numarası, IBAN numarası gibi Bitcoin cüzdanınıza atanan benzersiz bir cüzdan adresi vardır. Bu adres 34 karaktere kadar rastgele harf ve sayılardan oluşmaktadır.

Bitcoin cüzdan adresine bir örnek:  12BE7m4GnAKbdxfzrTgaV8wYmHkGbpanAD

Özetlemek gerekirse, Bitcoin cüzdanının temel işlevi, özel anahtarın oluşturulması, saklanması ve kullanılmasıdır. Başka bir deyişle, Bitcoin’in kompleks şifrelemesini sizin için otomatikleştirir.

Sizin için en iyi Bitcoin cüzdanı seçerken göz önüne alınması gereken faktörler güvenlik, anonimlik ve kontrol içerir.

Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri

İstediğiniz herhangi bir Bitcoin cüzdanı sağlayıcısından cüzdan kullanabilirsiniz. İstediğiniz kadar sağlayıcının bulunduğu cüzdan hesaplarını da açabilirsiniz.

Dört farklı Bitcoin cüzdanı çeşidi vardır:

  1. Masaüstü bitcoin cüzdanları,
  2. Mobil bitcoin cüzdanlar,
  3. Tarayıcı tabanlı bitcoin cüzdanları
  4. Donanım cüzdanlar.

En İyi Bitcoin Cüzdanları hakkındaki yazımıza
göz atmak ister misiniz?


Genellikle depoladıkları yerde (örn. Dizüstü bilgisayarınızda, bir üçüncü şahıs web sitesinde, bir mobil cihazda veya özel bir çevrimdışı cihazda) farklılık gösterirler ve böylece her biri kendi artı ve eksileri ile gelirler.

Masaüstü cüzdanları kullanıcıların Bitcoinleri göndermek ve almak için bir adres oluşturmalarını ve bunun için masaüstü bilgisayarlarında özel anahtarı depolayacak bir yer sağlar.

Uygulamalar yoluyla erişilen mobil cüzdan kullanıcıların hareket halindeyken işlem yapılmasına izin verir. Mobil cüzdanlar tüm Bitcoin blok zincirini ve o ağdaki diğer düğümlere dayanmak için tasarlanmıştır.

Bitcoin anahtarlarını bir cüzdan sağlayıcısının web sitesi aracılığı ile internette saklayan Bitcoin cüzdanları, kullanıcıların neredeyse her yerden kendi hesaplarına erişmelerine izin verebilir. Bu bilgileri emanet etmekle bağlantıların potansiyel bir tehlikeye maruz kalması söz konusu olabilir.

Bitcoin kağıt cüzdanı servisleri ve çeşitli donanım cüzdanları (USB, harici disk, Ledger vb.) aktarım için gerekli olan özel anahtarı sağlar. Bu aygıtlar anahtarın sayısal depolamasını ve dolayısıyla bir siber saldırının potansiyelini ortadan kaldırır.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun