4.6/5 (42)

Bitcoin Debit Kart başta olmak üzere, Ethereum ve daha birçok coin debit kart seçeneklerini inceleyeceğim bir yazıyı kaleme aldık.

Bitcoin piyasaya sürüleli yaklaşık 8 yıl oldu. Birçok gelişim gösteren kripto para dünyası ise baş döndürmeye devam ediyor. Bugün etrafınızda BTC, ETH ve blokzincir ile ilgili farkındalığın arttığını kolayca gözlemleyebilirsiniz. Bitcoin, Ethereum gibi coinlerin ödeme şekli olarak kabul edildiği mağazaların sayısı gün geçtikçe artmakta. Fakat bu ekosistemin gelişme kat etmesi gereken bazı alanlar da yok değil.

Örneğin, bir mağazadan alışveriş yaptığınızı ve ödeme için BTC veya ETH kullanmak istediğinizi düşünün. Önce kripto paranızın olduğu borsaya erişim sağlayacaksınız, daha sonra borsada kripto paranızı resmi bir paraya (USD,GBP, EUR gibi) çevireceksiniz. Daha sonra bu parayı ya havale ile bankaya yollayıp daha sonra da bir ATM’den çekeceksiniz. Bu çok büyük bir likidite sorunudur. Aslında sorunuydu diyebiliriz. Çünkü büyük firmalar çıkardıkları debit kartlar sayesinde biraz önce saydığımız adımların hemen hemen hepsini kaldırıp sonuca odaklanmamızı sağlıyorlar. Bu Bitcoin Debit kartlar sayesinde işimiz saniyeler içinde bitiyor.

Bitcoin debit kartları incelediğimiz bu yazımızda şu an piyasada olan kartların olumlu- olumsuz yönlerini inceleyerek bir seçim yapabilmenize yardımcı olmayı umuyoruz.

Bitcoin Debit Card Nedir?

Öncelikle Bitcoin debit kart nedir sorusuna bir cevap verelim. Kısaca istediğiniz her şeyi BTC ile satın almanızı sağlayan bir kart. Elbette her mağazada BTC geçmiyor ama debit kartı herkes kabul ediyor. Bitcoin Debit kartı kullandığınız mağazada, ödemeniz karta daha önceden yüklediğiniz BTC’nin mağazanın yerel para birimine dönüştürülerek satıcının hesabına geçmesi ile olur. Bu kadar kolay!

Bitcoin Debit kart kullanmanın bir iki ufak dezavantajından da bahsetmemiz gerekir. Öncelikle, sadece kartınızda yüklü olan miktarla sınırlı olsa da kripto paralarınızın kontrolüne başkalarını dahil etmiş oluyorsunuz. Dahası bu servisten yararlanmak ücretli. Her yaptığınız ödemede işlem ücreti ve bulunduğunuz ülkenin ana parasını kullanmıyorsanız bir de çevirme ücreti ödersiniz.

Peki en iyi, güvenilir ve emniyetli Bitcoin Debit Kart hangisidir?

Bu soruya tek bir cevap verebilmek ne yazık ki mümkün değil. Ama bu konuda aşağıdaki kontrol listesini inceleyip, piyasadaki Bitcoin Debit kartlar arasında karşılaştırma yapıp tercih yapmanız kolaylaşabilir.

Hangi Bitcoin Debit Kartı seçmeliyim?

 •  Herhangi bir dolandırıcılıkla adları ilişkilendiriliyor mu?
 •  Ücret yapısı makul mu?
 • VISA mı MasterCard mı?
 •  Ülkenizde hizmet veriyor mu?
 •  Ekstra ücretleri var mı?
 •  İlk ücret makul mu?
 •  Şirketin geçmişi nasıl?

Şimdi bu sorulara cevap bulabilmek adına piyasadaki Bitcoin Debit kartları olumlu ve olumsuz yanları ile mercek altına alalım.

Bir Bitcoin Debit kart nasıl görünür?

Bitcoin Debit Kart Çeşitleri

 1. Wirex Bitcoin Debit Kart

  Daha önceden E-coin ( Mr. Robot dizisindeki E-Coin ile alakası yok 🙂 ) olarak bilinen Wirex firmasına ait olan Bitcoin Debit kart Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) yükleyebileceğiniz bir karttır. USD, EUR ve GBP desteği vardır. Mobil uygulaması olan kart hem fiziksel hem de sanal olarak temin edilebilir.

  Şu an için ücretsiz kargo ile gönderilmektedir. VISA özelliğine sahip olan kart sadece Avrupa’da kullanılabilmekte. Kullanım ücretleri diğer kartlara nazaran biraz yüksek. Örneğin her ATM’de para çekişte 2.50 $ ücret almakta. Aylık olarak ise 1.50 $ lık bir ücreti bulunmaktadır.

 2. Bitpay Bitcoin Debit Kart

  Dünya çapında bilinen bir firmanın Bitcoin Debit kartı olarak saygınlığı fazla. İş ve bireysel ödemeler için çözüm yolları var ve bir VISA kart. Şu an için sadece Amerika sınırları içinde hizmet vermekle birlikte kartta çip ve şifre yoktur. Kartın sipariş ettiğinizde  9.95$ ödemeniz gerekmektedir. Aylık kart ücreti ise 5$. Hem fiziki hem de sanal kartı mevcut.

 3. Uquid Bitcoin Debit Kart

  İngiltere menşeli firmanın kartı Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Monero, Dash, Steem, Ripple, Augur, MaidSafeCoin, Dogecoin gibi coinleri de içeren 40 fazla coine destek veriyor. BTC’nizi EUR,GBP veya EUR’ a çevirirken piyasadaki en yüksek fiyattan çevirerek sizi zarara uğratmıyor. Mobil uygulaması var.

  ATM çekimlerinde bir sınırı yok. Amerika sınırlarında henüz kullanıma geçmemiştir. Kartını sipariş ederken ödemeniz gereken tutar 16.99$’dır. 178’den fazla ülkeye ücretsiz kargo ile gönderiliyor. Hem sanal hem de fiziki kart mevcuttur. VISA bir karttır.

 4. Cryptopay Bitcoin Debit Kart

  Kartın, BTC, ETH, LTC ve XRP desteği vermesinin yanı sıra sadece Rusya’da işlem görmesi bir dezavantajdır. Avrupalı kullanıcılar sadece sanal kartı kullanabilmektedir. Aylık 1$ ücretinin yanında her yüklemeden %1 kadar da komisyon alınır. VISA bir karttır.

 5. Shift Bitcoin Debit Kart

  Coinbase hesabınızla bağlı çalışır. Böylece aylık bir ücret ödemezsiniz. Shift kendisini “Amerikan’ın ilk Bitcoin Debit Kartı” olarak tanıtır. 50 eyaletin 46’sında kullanılan kartın 20$’a kadar çıkabilen bir ücreti var.

 6. WageCan Bitcoin Debit Kart

  Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde kullanılabilen bu kart, fiziki ve sanal olarak kullanılabilir. Dünya çapında 30 milyondan fazla ATM’de kullanılabilir ve ilk para yatırma da ödül verir. Ama 225$lık kart basım ücreti çok fazladır.

 7. Advanced Cash (AdvCash)

  Kendi e-cüzdanına sahip kart Perfect Money, OKPay gibi e-para transferlerinin yanı sıra SWIFT/SEPA desteğine de sahip.

  Aylık ücreti olmayan kartın, kendi içinde yaptığı transferlerde de ücret alınmaz. Sadece Avrupa’da geçerli olan karta fiziki ve sanal olarak sahip olabilirsiniz.

 8. CoinsBank Bitcoin Debit Kart

  Hem cüzdanı hem kartı olan bu kripto para sağlayıcısı ekstra güvenlik önlemleri ile gelir. USD, EUR, GBP, RUB, CHF, AUD, JPY ve Litecoin desteği vardır. Desteklenen tüm birimler arasında kolay transfer söz konusudur. Mobil uygulaması vardır. Pek şeffaf olmaması ve kullanımında alınan yüksek ücretler dezavantajları olarak göze çarpmaktadır. Örneğin ilk aktivasyon ücreti 14.95$ ve aylık ücreti 2.95$’dır.

Son Söz

Şu an en önemli Bitcoin Debit kartları incelediğimiz yazımızda anlaşıldığı üzere bu kartlar size kripto paraya sahip olduğunuzu “elle tutulur bir şekilde” hissettirecek. Gelişen teknoloji ile daha fazla seçeneğe sahip olacağımız bir gerçek.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun