4.8/5 (15)

Kripto para piyasası çok hızlı ve geniş makas aralıklarında değişebiliyor. Bu durum kripto para birimlerine merak salan yeni yatırımcının ilgisini çeken ve yatırım yapmasında ayırt edici özelliklerden birisi oluyor. Peki Bitcoin Fiyatı nasıl oluşur? Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli etkenlere kısaca değinmek istedik.

Bitcoin fiyatı esas olarak arz ve talebe bağlı olarak, merkezi kontrol veya başka bir varlığa bağlı olmaksızın oluşur.

“Bitcoin veya başka bir kripto para birimi için fiyatlandırma ilkesini anlamak için, kripto para birimlerinin maddi olarak kimse tarafından desteklenmediğini ve kimse tarafından düzenlenmediğini unutmamak gerekir.”

Bitcoin fiyatı arz ve talebe bağlıdır

Aslında Bitcoin fiyatı için en belirleyici etken arz ve taleptir. Bu piyasa yasası birincildir ve % 100 uygulanmaktadır. En basit anlatımıyla, kripto para birimine daha fazla ilgi gösterildiğinde, daha yüksek rakamlardan almaya razı kişiler tarafından girilen alım emirleri, satış fiyatının yükselmesine neden olur.

Dijital para birimleri, yer yer donuk oldukları kadar hareketlidir. Hiç kimse, piyasadaki toplam Bitcoin veya türevlerinin sayısını ve aynı zamanda kime ait olduklarını tam olarak bilmiyor. Dolaşımdaki Bitcoin miktarı rakamsal olarak bilinse de bunun ne kadarının aktif olarak dolaşıma olduğu, ne kadarının pasif olarak cüzdanlarda beklediği muamma. Bu önemlidir, çünkü bu gibi durumlarda, böyle bir varlığın birkaç büyük sahibinin yeterince koordineli eylemleri piyasa ile oynamalarına yeterlidir. Yüksek risk ile beraber sanal para birimi sahipleri, piyasanın “doğru” yönde hareket etmesi durumunda büyük ölçekli gelir elde etme şansına sahip olurlar.

Halkın Okur-Yazarlığının Etkisi

İnsanların mali okur yazarlığının artması ve kripto para piyasaları ile ilgili bilgilere ve gelişmelere erişimi, hesaplarını sağlıklı bir şekilde kontrol etmelerini ve yönlendirmelerini sağlayacaktır. Böyle bilinçli bir hesap güncelleme işleminin, Bitcoin’in yatırımcılar adına kendisine olan ilginin büyümesine olumlu etkisi vardır. Daha basit ve yoğun “giriş ve çıkış” sağlayarak işlem hacmini genişletilecektir.

Enflasyon, dolaylı olarak etkilemektedir

Daha derine bakarsanız, kripto para birimini dolaylı yoldan etkileyen başka bir sebep görünür. Bu gerçek hayattaki enflasyondur. Bitcoin’in enflasyonla direkt hiçbir bağı yoktur. Bu doğrultuda kripto para birimine yapılan yatırımlar yatırımcılara daha cazip gelmektedir.

Bitcoin ve Spekülatörler

Politik gelişmeler, aktif alıcı ve satıcıların sayısı, kripto para birimindeki para miktarı, spekülatörlerin girişimleri vb. Bitcoin fiyatlarını etkileyebilir.

Spekülatif oyuncuların kim oldukları hakkında net bir şey söyleyemeyiz. Kripto para piyasası hızla gelişiyor, hacmi sürekli artıyor, ancak gün içi göstergeler hala büyümenin ya da düşüş eğiliminin yapay oluşumuna imkan veriyor. Zamanla (ki bu çok hızlı gerçekleşiyor) piyasadaki katılımcı sayısı arttıkça (alıcılar ve Bitcoin’in kullanıldığı alanların sayısı) mevcut birikimlerin sahibi çok farklı kişiler olacaktır ve spekülatörlerin etkisi minimum seviyesine inecektir.

Panik ve Hipertansiyon

Ruh hali, kripto para biriminin fiyatlarını belirleyen başka bir sebeptir. “Değişim paniği” her iki yönde de etki edebilir; kuru “indirebilir” veya onu “gökyüzüne” taşıyabilir. Her şey piyasa tepkilerinin nedenine bağlıdır. Yatırımcılar olumlu ve satın almaya hazır ise fiyatlar artacaktır. Aksine piyasalarda negatif bir hava var ve çoğunluk satmaya meyilli ise fiyat da otomatik olarak düşmeye başlayacaktır.

Piyasada birçok kanalda fiyatın yükseleceğine veya düşeceğine dair yazılara, yorumlara ve analizlere rastlayabilirsiniz. Elbette güvenilir kaynaklardan bu analizleri ve yorumları takip etmeye devam edebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey zararınıza kimsenin ortak olmayacak olmasıdır. Bu nedenle analizinizi iyi yaparak son kararı kendinizin vermesini tavsiye ederiz.

Bitcoin.com.tr olarak bol kazançlar dileriz.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun