4.11/5 (157)

Herkes hakkında birşeyler duymuştur ancak çok az kişi ne olduğunu ve işlerin nasıl yürüdüğünü biliyor. Biz de bu konuya elimizden geldiğince ışık tutmaya çalışacağız, umarız bir fikir edinmenizi sağlayabiliriz.

  • Bitcoin Nedir?

Kısaca – Merkezi olmayan dijital para. Peki merkezi olmaması ne demek: Herhangi bir hükümet veya banka tarafından kontrol edilmemesi. Banka gibi aracıları ortadan kaldırmak web üzerinden daha düşük masrafla daha hızlı gönderimler yapılmasını sağlıyor. Bu işlemleri yöneten ve Bitcoin’in temelinde yatan teknolojiye de Blockchain deniyor. Bitcoin, sistemin ihtiyaçları için kendi donanımını kullandırmaya istekli olanlar (işlemler ve ağın güvenliğini sağlama gibi) tarafından mine edilebilir (Yani madenciliği yapılabilir) Tabi madenciler bunun karşılığında Bitcoin olarak ödül almaktalar.

  • Bitcoin’in Kökeni

Nerden geldiği belli değilmiş gibi düşünülse de Bitcoin kriptoparaların en eskisi ve en değerlisidir. Yaklaşık 10 yaşında olan Bitcoinin temelleri 2008 yılına dayanır. O yıl Bitcoin’in mimarı olan Satoshi Nakamoto tarafından ilk kez duyurulmuştur.

  • Yaratıcısı

Nakamoto hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız; yalnız değilsiniz. Bunun sadece bir takma ad olduğu konusunda tüm dünya hemfikir. Gerçek kimliği konusunda kesin bir bilgi yok. Avustralya işadamı ve bilgisayar uzmanı Craig Wright başta olmak üzere birçok kişi Nakamoto olduğunu iddia etti ancak hiçbiri bunu kanıtlayamadı. Gerçek Satoshi Nakamoto 2010 yılında proje hakkında bilgi vermeyi durdurdu ve ondan sonra hiç ortaya çıkmadı. Yaklaşık 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu düşünüldüğünde kesinlikle gizliliği hakettiği söylenebilir.

  • İlk Bitcoin Transferi

Belgelenen ilk Bitcoin işlemi Mayıs 2010’da laszlo takma adlı Laszlo Hanyecz’in 10.000 Bitcoin karşılığı 2 (evet sadece iki) pizza alması olarak kabul edilmektedir. O iki pizzanın değeri 2018 yılı itibariyle yaklaşık 120 milyon dolar.

  • Bitcoin’in Geleceği

Tarihin ilk kriptoparası için geleceğin ne getireceğini söylemek çok zor. Son birkaç yılda kazandırdıkları inkar edilemez, diğer taraftan finansın geleceğinin bu yönde olacağı herkes tarafından kabul gören bir durum değil. Tim Draper ve Winklevoss ikizleri gibi önemli miktarlarda parayı Bitcoin almak için kullananlar olduğu gibi, Warren Buffet gibi Bitcoin’den uzak durmamızı isteyenler de mevcut.

Kriptoparaların tüm inceliklerini öğrenmek ve bunun ilgi alanınıza giren bir şey olup olmadığını anlamak için güvenilir bir kaynağa başvurmanızı öneririz. Bitcoin.com.tr olarak bunu size sağlamaktan mutluluk duyarız.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

2 Yorum

  • Coiny
    Posted 04/11/2017 15:30 0Likes

    Anlayanlar anlamayanlara anlatsın ama kimse Warren Buffet’e anlatmasın. Anladığında herşey için çok geç olacak

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun