4.43/5 (14)

Bugün 22 Mayıs, Bitcoin ile alışveriş yapma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı aslında. Sekiz yıl önce bugün Bitcoin ile ilk defa bir pizza sadece (!) 10.000 Bitcoin  karşılığında satın alındı. O acı günün anısına bugün Dünya Bitcoin Pizza Günü ilan edildi.

2010 yılında Florida’da yaşayan yazılımcı ve ilk kripto para meraklılarından olan Laszlo Hanyecz, kendi elde ettiği Bitcoinler ile alış veriş yapmak istiyordu. Ve bu isteğini internet forumlarında paylaştı. Daha sonra irtibat kurduğu birisi ile pazarlık ederek Bitcoin karşılığında 2 adet Pizza siparişi verdi. 2 Adet pizza için verdiği Bitcoin adeti tam 10.000 Bitcoin idi.

Bundan 8 yıl önce karşılığı sadece 25 dolar olan 10.000 Bitcoin ile gerçek dünyada 16 dilimlik iki adet pizza siparişi veren Hanyecz’in, dünyada ilk kripto para alışverişini gerçekleştirdiği düşünülüyor. Bugün, bu paralar yaklaşık olarak 82 milyon dolar değerinde.

Bitcoin Pizza Günü - Sipariş
Kaynak: BitcoinTalk

Hanyecz, 2013 yılında The New York Times gazetesine verdiği röportajda, “O zamanlar Bitcoinlerin herhangi büyük bir değeri yoktu, bu yüzden onlarla bir pizza satın alma fikri inanılmaz derecede heyecanlıydı. Fakat o zamanlar kimse bu kadar büyük olacağını bilmiyordu.” dedi.

Şanslıysanız, Bitcoin Pizza Günü’nde, Bitcoin kabul eden bir restoran bulabilirsiniz. Fakat endileşmeyin artık iki pizzanın değeri 10.000 BTC kadar değil.

Dünya Çapında Anıldı

O günün anısına dünyanın birçok yerinde kripto para birimi kullanıcıları sosyal medya hesaplarından Bitcoin Pizza Günü için pizza dilimleri fotoğraflarını paylaştılar.

Kripto para ticaret platformu ve aracı kurum eToro, Business Insider UK ofisine bir “Gerçek Bitcoin Pizza” gönderdi.

Kripto para donanım cüzdan üreticisi Ledger, klasik Nano S cüzdanından 1,337 adet ile sınırlı olan özel bir “pizza günü” baskısını bile yayınladı.

Son sekiz yılda çok şey değişti. Bitcoin topluluğu, büyük ölçüde patlama yaşadı ve protokolün geleceği ile ilgili tartışmalar yaşadı. Ancak birçok konu kripto para taraftarlarını bölebilirken, Bitcoin Pizza Günü bize, tüm ilgili toplumu birleştiren değerlere (kripto para değeri ve iyi bir pizza sevgisi) odaklanma fırsatı sunuyor.

 

 

 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

2 Yorum

  • Seda Koran
    Posted 28/05/2018 13:18 0Likes

    Eminim hala tadı damağındadır 🙂

  • Hasan
    Posted 29/05/2018 14:47 0Likes

    Kesinlikle

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun