4.34/5 (32)

Blockchain ve Afrika kelimeleri size çok uzak gelebilir. Ancak durum bazı Avrupa ve Amerika ülkelerinden daha ileri düzeyde.

Blockchain teknolojisi, Afrika’nın çoğunda teknoloji endüstrisinin nispeten yeni bir özelliğidir. Gerçekten de, kripto para birimi dünyası geçtiğimiz yıl patladığında, kıtanın güneyinin, doğusunun ve batısının çoğunda çoğunlukla gündem oldu. Ancak bu gündem Afrika’ya pek uğramadı. Karşılaştırma amacıyla bakacak olursak, küresel olarak 1000’den fazla kripto para var, ancak Afrika’dan sadece birkaçından bahsediliyor.

Bu yeni teknoloji, bildiğimiz üzere herhangi bir merkezi otorite veya hükümet tarafından kontrol edilmeyen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir platform. Tüm işlemleri kalıcı olarak kaydeden dağıtılmış ve değiştirilemez defterleri çalıştırıyor.

Bir İlk: Yapay Zeka Görev Gücü

Kenya’da hükümet, bu teknolojiyi desteklemenin eşi görülmemiş bir örneğini sergiliyor. Kenya’nın Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, 1 Mart’ta ülkenin, yerel sorunları çözmek için teknolojinin nasıl kullanılabileceğine eleştirel bir bakış getirmek üzere görevlendirilen, ülkenin ilk Blockchain ve Yapay Zeka (AI) Görev Gücünü göreve başlattı.

En üst düzey teknoloji uzmanlarından ve Blockchain destekçilerinden oluşan 11 üyeli bir ekip, yalnızca üç ay içinde Blockchain’in benimsenmesi için 15 yıllık bir yol haritası geliştirecek. Kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi, bir değişim aracı ve bir değer deposu olmakla ünlü hale gelirken, hükümet yüz tanıma teknolojisi oluşturmak için AI ile harmanlamak istiyor.

İlk Amaç Güvenlik Odaklı

Bu proje Kenya’nın başkenti Nairobi’de güvenliği artırmak için sokak kameraları tarafından kaydedilen resimleri kullanacak.

”Umarım bu devrimde, Afrika olarak geride kalmayız”

Emlak Sektöründe Blockchain Altyapısı

Kenya’da Blockchain ile ilgili tek gelişme bununla sınırlı değil. Yerel girişimciler Kenya’nın kaotik emlak sektöründe düzeni yeniden tesis etmek için Blockchain teknolojisi kullanıyorlar.

Kenyalı bir emlak şirketi olan Land Layby, resmi hükümet kayıtlarını tamamlayacak paralel, Blockchain tabanlı bir tapu sistemi oluşturuyor. Afrika’nın çoğunda olduğu gibi, büyük Kenya toprağı karışık ve düzensiz olarak paylaşılmış durumda bu da çoğu bireyin tapularının olmadığı anlamına geliyor.

Yetkililer, bu durumun yolsuzluk ve mafyanın işin içine girip birden fazla tapu üretebilmesine ve kartellerin oluşmasına neden olduğuna dikkat çekiyor. Lands Layby takımının doldurmaya çalıştığı boşluklar bunlar. Land Layby’ye başkanlık eden Peter Tole’a göre, halka açık bir çevrimiçi kayıt, sahte tapuları kolayca ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda, hükümet sektörü düzene sokmak için kendi Blockchain veri kayıtlarını geliştiriyor.

Afrika’da Benzer Çalışmalar Mevcut

Kenya, Blockchain teknolojisini kullanan tek Afrika ülkesi değil. Arazi sektörü olarak Kenya’lılar ile aynı sorunlarla boğuşan Gana’da bu teknolojiyi Gana’nın % 80’inden fazlasını toprak mülkiyeti oluşturmak için kullanıyor. Gana’daki arazinin% 80’i, toprak komisyonuna göre, ortak olarak tutuluyor.

Kenya’da, devlet hastanelerini de içeren diğer devlet kurumları, teknolojiyi hızla benimsiyor. Kamu sağlığı sektörü, kurumlar arasında veri paylaşımını kolaylaştırmak için 98 kamu hastanesinin merkezi olmayan bir ağ kuruyor. Örneğin, özel firmalar kendi sektörlerini oluşturmak amacıyla gruplara katılıyorlar.

“Uzun vadede, bu uygulama bireysel tasarruf gruplarını küresel Blockchain’e bağlayacak, geride kalmamak için, Afrikalılar kendi kripto paralı versiyonlarını yaratma konusunda inovasyon yaptılar.”

– ChamaPesa’nın kurucularından Michael Kimani

Bunlardan biri, yakın zamanda Ethereum Blockchain’inde çalışan Nurucoin isimli dijital bir para birimi başlatan Isaac Muthui. Proje pilot aşamasında olmasına rağmen, binlerce yatırımcının ilgisini çekti. Nurucoin, tüccarların entegre bir ödeme sistemine erişimini sağlayarak Afrika içi e-ticareti geliştirmeyi amaçlıyor.

Son dört yıldır faaliyet gösteren yerel bir Bitcoin borsası olan BitPesa, küresel ödemelerde büyük bir fırsat yakaladı. Nairobi merkezli BitPesa’ya başkanlık eden Elizabeth Rossiello’ya göre, “Kripto para ödemeleri işlemlerinde düşük ücretler aldıkları için yerel iştirakleri olan çok uluslu şirketler için en sevilen ödeme şekli haline geliyor”.

Eğer benimsenirse, Blockchain temelli finansal hizmetler finansal ortamı olumlu bir şekilde değiştirebilir. Bu teknolojinin Afrika’da çekiş kazanıyor gibi görünse de, yaygın kabulü engelleyebilecek sorunlar da bulunuyor.

Birincisi, kripto para birimleri dünya genelinde regülatörlerden gelen yaygın bir baskıyla karşı karşıya. Kenya Merkez Bankası gibi bazı hükümetler ve düzenleyici kurumlar teknolojiyi desteklerken, diğerleri de kripto para ticaretine karşı halkı Ponzi şemalarına benzemeleri sebebiyle uyardılar.

Bununla birlikte, Kenya hükümetinin Blockchain teknolojisini denemede en önde olduğu gerçeği, bir ümit vaat ediyor.

“Bu, göz ardı edilemeyecek olan teknolojilerden biri.”

Blockchain görev gücünün başkanı Nairobi Üniversitesi’nden Prof. Bitange Ndemo

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun