4.64/5 (14)

Blockchain ve Yapay Zeka güçlerini birleştirirse ne olur? Son birkaç on yıl içinde kaydedilen ilerlemeye kıyasla şu anda teknolojik gelişme alanlarında hızla artan bir ivme var. Bu gelişmeler bizi, doğrudan ve üretken çözümler getiren daha akıllı bir dünyaya yönlendiriyor.

Aracıların ortadan kaldırılması yoluyla etkin maliyet yönetimi ve mevcut kaynakların en üst düzeye çıkarılmasıyla daha kesin hedeflere ulaşılması, bugün gördüğümüz teknolojik gelişmelerin faydalarından bazıları. Bu başarıların ardındaki temel unsurlardan biri, daha akıllı bir dünyanın inşasında insanlığa yardım eden Yapay Zeka (AI) kavramı oluyor.

Blockchain ve Yapay Zeka Sinerjisi

Günümüzde teknoloji, yüksek düzeyde bilgi toplama ve veri analizi içeriyor. Veri yönetimi, çeşitli sektörlerde önemli bir belirleyici olmuştur. Bu nedenle, kuruluşların başarısı veya başarısızlığı büyük ölçüde, çevrelerindeki güçlü ve etkili bilginin nasıl işlendiğine ve yönetildiğine bağlıdır. Bu durum da, veriyi yönetmede Blockchain teknolojisinin niteliğini ve çözüm amacıyla diğer mevcut teknolojilerle uyumluluğunu öne çıkarıyor.

Helyum’un kurucusu Jason Cassidy, kendisiyle yapılan bir söyleşide AI’ın (yapay zeka) bu günlerde nadiren anlaşılan bir terim olmasına rağmen yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

“Her yıl kendimize yardımcı olmak için yapay zekaya daha çok güveniyoruz. Şimdi, Blockchain teknolojisinin gelişmekte olan alanını AI ile eşleştirdiğinizde, inanılmaz derecede sinerjik sonuçlar elde edersiniz.”

Teknolojinin Getirdiği Sinerji

Cassidy, güvenlik, ölçeklenebilirlik, enerji tüketiminin optimizasyonu ve iyileştirilmiş verimliliklerin hem Blockchain hem de AI’ın birlikte uyum sağlayarak fayda sağlayacağı alanlardan sadece birkaçı olduğunu açıklayarak devam ediyor. Bu teknolojilerin her ikisi de, onlara verilen büyük bir güvene dayandığından, bu gelişmeler toplumun zaman içinde onlara atadığı güven düzeyini belirgin bir şekilde artıracaktır.

Daha fazla veri noktası ile AI’lar beslendikçe, bu verinin güvenli bir şekilde depolanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bir kez saklandığında, daha iyi kararlar vermek için bu tür verileri anlama ve kullanma becerisi AI’ın görevidir. Bu çerçevede yeni teknolojiler birbirlerinin zayıflıklarını geliştirmek için el ele çalışmaktalar. Dolayısıyla blok zincir, toplumun beklediği teknolojik “sıçrama tahtalarından” biri gibi görünmektedir.

Geliştirme Teknolojileri

Genel bir bakış açısıyla, Blockchain teknolojisi birçok kişi tarafından zaten mevcut süreçleri geliştirmek için bir araç olarak görülüyor. Bu, teknolojinin nasıl bu hızla popüler olduğunu açıklıyor. Gelişmekte olan Değerli İnternet’in (IoV) taşıyıcısı olarak da hizmet veren, meydana getirdiği merak ile aynı zamanda sektörde bugüne kadar görülen farkındalık ve büyümenin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Blockchain teknolojisinin savunucuları tarafından inanıldığı gibi, ana uygulama için geliştirilmiş bir yöntem. Bu Blockchain’in bağımsız bir teknoloji olduğu fikrini reddederek, mevcut diğer varlıklar ile birleştirilmesinin ya da entegre edilmesinin uygun olması fikrini destekliyor. Bu nedenle, güçlü inovasyonlar elde etmek ve teknolojileri birbirine bağlamak için objektif yöntemler bulmak birçok yeniliğe kapı açacaktır. İnsanoğlunun hızla gelişen ekosistemine hitap edecek teknoloji ihtiyaçlarına çeşitli çözümler sunmak artık lüks değil.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun