4.5/5 (10)

Çin Blockchain Standartları Oluşturacak. Çin hükümetinin ülke genelinde Blockchain teknolojisi için ulusal standartlar üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi.

Çin haber ajansı ile gerçekleştirilen bir röportajda, Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı altındaki Elektronik Endüstrisi Standartları Araştırma Enstitüsü, resmi bir otorite olarak Blockchain teknolojisi için ulusal standartların oluşturulması yönünde çalıştığını onayladı. Standartların çeşitli, merkezi olmayan tasarımları kapsayan birçok sektörde Blockchain teknolojisinin uygulanması için geliştirileceği bildiriliyor.

IT Bakanlığı bünyesindeki standartlar enstitüsündeki Blockchain Araştırma Ofisi’nin Müdürü Li Ming de, ülke çapında bir ‘Blockchain ve Dağıtılmış Muhasebe Teknoloji Standardizasyon Komitesi’ kurulması için çalışan bir dizi hükümet departmanı ile daha geniş bir ulusal blok planının başlatıldığını ifade etti.

Çin Blockchain Standartları 2019 Bitmeden Tamamlanacak

Li Ming’e göre, 2019 sonuna gelmeden gerçekleşmesi beklenen bu standartların kapsamlı bir şekilde kullanıma sunulması ve içeriğinde; temel standartlar, iş ve uygulama standartları, süreç ve yöntem standartları, güvenilir ve birlikte işlerlik standartları ve bilgi güvenliği standartlarını içermesi planlanıyor.

Yetkili, Blockchain teknolojisindeki güvenliğin önemini vurgulayarak, standartların geliştirilmesinin önemli bir ayrıntı olduğunu dile getirdi. Dahası, ulusal Blockchain standartlarının oluşturulmasının, Blockchain’in geliştirilmesinin ilerlemesini hızlandırmaktan ziyade, sektöre her şeyden önce rehberlik etmeyi amaçlayan bir hükümet çabası olduğunu vurguladı.

Daha Önceki Raporlar da Bu Yöndeydi

Li Ming’in sözleri, Çin’in BT Bakanlığı tarafından yayınlanan “mümkün olan en kısa zamanda” ulusal blok zinciri standartlarının getirilmesinin önemini vurguladığı raporları doğrular nitelikte. Çin, Avustralya tarafından yönetilen 30 katılımcı ülkenin yanı sıra Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) kapsamındaki teknik komite (TC) 307’nin bir parçası olma görevine devam ediyor.

Çin’in BT Bakanlığı, akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere çekirdek Blockchain türevlerini de kapsayan 7 standart ile gruplandırılmış ISO çabasında “olumlu ilerleme” ye işaret ederken, bakanlık yurtiçinde “tam bir Blockchain standart sistemi” geliştirmenin önemini vurguladı.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun