4.67/5 (6)

Çin Halk Bankası Yeni Başkanı’nın kripto para alışverişi hakkındaki görüşleri, kripto kullanıcıları için Çin politikasını olumlu yönde etkileyebilir.

Çin yasama organı Ulusal Halk Kongresi, Yi Gang’i Çin Halk Bankası’nın yeni başkanı olarak onaylamak için Pazartesi günü (dün) oy kullandı. Aynı zamanda cumhurbaşkanının önde gelen ekonomi danışmanı Liu He, Başbakan Yardımcılığına atandı. Bazıları bunun, Gang’ın ekonomik politikaların oluşumu üzerinde daha fazla etkiye sahip olacağına inanıyor.

Gang, kripto para birimleri için kamuoyuna açıkça destek verdi. 2013 yılının sonlarında Gang, PBoC’nin (Çin Halk Bankası) yakın gelecekte herhangi bir zamanda kripto paralara yasal düzenleme yapılamasa da, Bitcoin para sisteminin “sıradan insanların katılabilme özgürlüğüne sahip olduğu” gerçeğine hayranlık duyduğunu ve kripto paranın “ilham verici” olduğunu ekledi.

Gang, henüz Çin’deki kripto para birimi ve kripto borsalarının yasal statüsü ile ilgili resmi herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Gang bu yeni pozisyondan önce on yıldan fazla süredir PBoC’de  görevdeki başkan Zhou Xiaochuan’ın yardımcısı olarak hizmet etti. Birçok kişi Gang’un selefiyle aynı ideolojik yöntemleri sürdürmeyi planladığına inanıyor.

Gang, atanmasından sonra yaptığı açıklamada, “asıl görev, ihtiyatlı bir para politikası uygulamak, reformu ve finansal sektörün açılmasını teşvik etmek ve tüm finans sektörünün istikrarını sağlamak” şeklinde konuştu.

Çin’in Kripto Para Hikayesi

Bir yıldan kısa bir süre önce, Çin dünyanın en büyük BTC işlem hacmine sahip ülke olmuştu, ülkenin kripto parayla ilişkisi son altı ay içinde çok fazla kırıldı. 2017 yılının üçüncü çeyreğinin sonlarında başlayan kapsamlı bir dizi yasak ile ICO’ları durdurdu.

Bu yılın Ocak ayında, PBoC başkan yardımcısı Pan Gongsheng, diğer devlet kurumlarıyla siber suçları aşmak için birleşik bir çaba göstermeye destek verdi. Hedeflerinden biri, kripto ticaretini destekleyen hizmetlerdi ve Gongsheng onlara yasak getirilmesini istedi.

Aynı ayda, PBoC’den gelen bir mektubun diğer Çinli bankalara kripto-para birimi ile ilgili işlemleri işlememesi talimatını verdiği bildirildi.

Bununla birlikte, Çin’in kripto paralar ile karmaşık ilişkisi olmasına rağmen, ülkede dijital paranın geleceği için bir miktar umut verecek gelişme yaşandı. Xiaochuan, Halk Bankası Başkanı olarak son günlerinde kripto paranın bir gün ülkede kağıt para yerine geçeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Aynı zamanda, PBoC’nin DCEP’yi veya Elektronik Ödeme için Dijital Para Birimini geliştirdiği ortaya çıktı. 2019’da test aşamalarına girecek DCEP’nin bir kripto para birimi veya başka bir şekilde Blockchain teknolojisini kullanıp kullanmayacağı ise net değil.

Çin gibi büyük nüfusa ve ekonomiye sahip bir ülkenin kripto para birimlerine bakışı bir çok ülkeyi etkileyeceğinden ülkenin bu sektöre bakışı çok büyük önem arz ediyor.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun