5/5 (11)

Çin Yeni Yılı Kutlamaları Bitcoin’i nasıl etkileyecek? Birkaç milenyum geçmişi olan Çin tarihini kısa bir yazıya sığdırmak elbette imkansız. Çin seddi kadar muazzam bu tarih içerisinde artık Bitcoin (BTC) ve kripto paraların da yer aldığı inkar edilemez.

Açıkçası, tüm online ticareti yasaklayana kadar Çin, BTC ve kripto paralar konusunda Dünya’nın geri kalanından bir adım öndeydi. Ama bu yasak P2P ticareti hatta tezgah üstlerini etkilemedi. Hatta hükümet sonrasında yaptığı açıklamalarda blockchain teknolojisinin geleceğini çok parlak gördüğünü belirtti.

Geleneksel Çin Yeni Yılı

Globalleşen Dünya’nın sınırlarının kalkması sonucu, Çin Yeni Yılı izlerini sadece Çin’de yaşayan ya da Dünya’nın her yerinde çalışan Çinlilerde değil dünyanın her bir köşede görebilmek mümkün. Bu kutlamaya katılanların en basit tahminle dinlenmek veya kendisine vakit ayırmak adına tatil yapacağını aşikar.

28 Ocak 2019’da kutlamaların fitili ateşlendi ve resmi olarak Yeni Yıl 5 Şubat Salı günü başlayacak. Festivaller ise 19 Şubat’a kadar devam edecek.

Peki bu zamanı Çinliler nasıl değerlendiriyor?

Seyahat, Seyahat, Seyahat

Yapılan araştırmalara göre milyonlarca Çinli en azından iki hafta boyunca yurtdışına gitmeyi planlıyor. Her ne kadar birkaç sene öncesine kadar bu festivaller aile ile buluşma ve eve dönme zamanı olarak kabul görmüş olsa da şimdilerde bu âdet değişiyor.

Çin Yeni Yılı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Hükümetin getirdiği yasaklara rağmen Çinli ticaret erbapları ve girişimcileri bu yasakları delmenin yollarını bulmuş gibi duruyor. Bazıları VPN kullanarak bu sınırlamaların üstesinden gelmeyi başarmış durumda. Bazıları ise Çin’den ayrılarak daha dost canlısı yargıların olduğu yerlerde kripto para temelli işlerini kurdular. Binance ve Tron örneklerinde olduğu gibi. Binance ilk olarak Japonya’ya taşındı daha sonrasında ise Singapur, Malta, Uganda ve şimdilerde de Jersey’e büro açtı. Tron ise San Francisco’yu mesken tutacak gibi duruyor.

Uzun lafın kısası Çinli yatırımcılar ve oyuncular hâlâ günlük Bitcoin ve diğer kripto paraların ticaret hacminde söz sahibi. Yeni Yıl ile birlikte bu hacmin de etkilenmesi bekleniyor. Buna en güzel örnek için ise 28 Ocak’ta Bitcoin’in 3.500$ seviyelerinden 3.349$’a düştüğünü söylemek mümkündür. Hatırlatmakta fayda var ki Yeni Yıl festivallerinin başlangıç tarihi 28 Ocak’tı.

Son Söz

Geleneksel Çin Yeni Yılı’nı kutlayan herkesi ethereum.com.tr olarak kutluyoruz. Ayrıca unutmamak gerekir ki düşük işlem hacmini tetikleyen bazı olaylar şunlardır;

  • Çinliler hâlâ bu ticaretin içinde ve onların eksikliği piyasayı bu Yeni Yıl döneminde etkileyecek
  • Birçok Çinli seyahat masrafları için nakit paraya dönüş yapacak
  • Ayın 5’ine kadar olduğu gibi kripto paraların kırılganlığının olması beklenmeyebilir.
  • Ayın 19’u ve belki bir hafta sonrasına kadar bu sıkışıklık hissediliyor olabilir.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun