4/5 (11)

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan bir patent başvurusuna göre , BT ve ağ sistemlerinde dünya çapında lider olan Cisco, Blockchain teknolojisine dayalı bir gizli (yüksek güvenlikli) grup iletişimi yöntemi geliştirmekte.

Şirket uygulamada, Blockchain’in daha gizli ve güvenli grup mesajlaşmasını, dosya paylaşımını ve kullanıcı geçmişini izlemesini sağlayabileceğini anlatıyor . Patentteki teknoloji, mesajlaşma gruplarının karşılaştığı ortak problemleri ele almayı amaçlıyor:

“Grup üyeliği nasıl kurulur, iletilir, güncellenir ve yetkisiz müdahaleden korunur? Dinamik, merkezi olmayan ve kendi kendini organize eden grup bağlamında etkili olabilecek bir yapının mevcut olmaması yaygın sorunları oluşturmakta.”

“Bu yöntem, özel amaçlı ve merkezi olmayan grup tanımı, dinamik ve merkezi olmayan üyelik güncellemeleri, açık paylaşım, saldırılara karşı direnç ve üyelik geçmişinin takibine izin verir.”

Yöntem, kriptografik anahtarlar kullanarak güvenli bir ağ kurulmasını öneriyor. Yukarıda belirtilen merkezi olmayan ağa dayalı olarak yalnızca yetkili katılımcıların bir grup sohbetine katılmasına izin verilmesi planlanıyor.

İlk katılımcı tarafından “ilk grup üyeleri grubunu tanımlar” ve genesis bloğu oluşturulur. Sohbete üye ekleme ve silme dahil olmak üzere sohbetin tüm eylemleri, sonraki bloklara kaydedilir. Bu teknolojinin diğer olası uygulamaları sadece metin mesajlaşmayı değil, aynı zamanda dosya paylaşımını ve hatta sesli/görüntülü iletişimi de planlıyor:

“Özetle, burada sunulan grup üyelik güncellemelerini kurcalamaya karşı dirençli bir kronolojik hesabı temsil eden bir dizi veri bloğu ile grup iletişiminde yetkilendirmeye ulaşmak için bir yöntem sunulmaktadır. Bu tekniğin birçok alt uygulaması vardır. Anlık mesajlaşma, içerik paylaşımı ve akış ortamının uçtan uca şifrelenmesini sağlar. Bu, gizli grup iletişimini mümkün kılmak için tasarlanmış bir protokol veya uygulama geliştirilmesinde yararlıdır. “

Cisco Blockchain Adımını 2017’de Atmıştı

Aralık 2017’de yayımlanan belge, Cisco’nun Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarını izlemek için Blockchain uygulamasını önerdiği önceki bir uygulamanın devamı niteliğinde .

Bir patent başvurusunun yayınlanması, başvuru sahibine teknolojiye yönelik belirli geçici haklar verebilir. Eğer bir patent verilirse, başvuru sahibi, patent başvurusunun yayınlanma tarihinden itibaren patentin onaylandığı tarihe kadar ihlale neden olan faaliyet için makul bir telif hakkı alabilir.

Blockchain teknolojisi ile iletişim çağ atlayacağı net gözüküyor. Bu ve benzeri yöntemler birçok kere medyada gündeme gelen iletişim esnasındaki bilgilerin çalınma konusuna kalıcı bir çözüm olabilir. Hükümetler iletişim ağını ve içeriği izlemek için çaba gösterirken son kullanıcılar daha özgür ve suiistimal edilmeyen çözümlerle güvenilir bir şekilde iletişim kurmak istiyor.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun