5/5 (2)

Nedir bu CryptoKitties? Kripto kedi oyunu dünyada rekorlar kırmaya devam ediyor. Biz de doğrudan Ethereum ve Blockchain ile alakalı olan bu oyun hakkında sizi bilgilendirelim dedik.
CryptoKitties ethereum blockchain’i üzerinde oynanan dijital kedileri almanızı, beslemenizi, çiftleştirmenizi ve alıp satmanızı sağlanan bir oyun. Peki bu kedilerin diğerlerinden farkı ne?
En önemlisi blockchain tabanlı bir oyun olduğu için kediniz sonsuza kadar sizin oluyor ve oyunda sizin kedinizin tıpatıp aynısı asla olmuyor. Yani şekli, rengi, özelliği itibariyle dünyada tek. Bununla birlikte, kedi yavruları, traits denilen farklı görsel özelliklere sahipler ve bu özelliklerden bazıları diğerlerinden daha nadir. Doğal olarak, çoğu kullanıcı nadir kedileri almaya ve yetiştirmeye çalışıyor; sadece cool göründükleri için değil, aynı zamanda çok pahalı olabiliyorlar. (Özellikle nadir bulunan bir kedi, son zamanlarda 200 ETH’nin üzerinde bir rakama satın alındı.) Oyunda toplam harcanan rakam ise 3 milyon doları geçmiş durumda.

CryptoKitties (Kripto Kediler) nasıl satın alınır?

Oyunu oynamaya başlamak için bir miktar ether satın almanız ve MetaMask adlı bir dijital cüzdan içine koymanız gerekecek. (Ethereum satın almak için buraya tıklayınız) MetaMask en basit cüzdanlardan biridir ve bir Chrome tarayıcı uzantısı olarak çalıştığı için, Ethereum blok zincirindeki CryptoKitties de dahil olmak üzere sayısız merkezi olmayan uygulamalarla (DApp) etkileşim kurmayı kolaylaştırır.
Ethereum satın aldıktan sonra MetaMask’ı chrome üzerine yükleyin ve oradaki cüzdanınıza bir miktar Ether gönderin. Elbete herşeyin yolunda olduğunu görmek için ilk etapta 0,001 ETH gönderebilirsiniz. Herşey yolundaysa cüzdanınıza harcamak istediğiniz kadar ETH gönderin ve CryptoKitties sitesinde bir hesap oluşturun. Artık yeterli bakiyeniz olduğu sürece kedilerinizi alabilecek, çiftleştirebilecek ve satabilecek durumdasınız.

Artık bir kediye ihtiyacınız var

Yeni başlayanlar için CryptoKitties çok sıkıcı bir oyun gibi gelebilir. Hatırlayanlar için Tamagotchi de en azından besliyorken bunda alıp satmak ve çiftleştirmek (siring) dışında pek bir aksiyon yok gibi düşünülebilir. Ancak, hangi özelliklerin seyrek olduğunu bulmaya başladıktan sonra oyun ilginç hale geliyor ve tek düşünceniz bunları nasıl elde edeceğiniz oluyor. (Örneğin, oyunda binlerce pisi var ama kitty izleme sitesi CryptoKittydex’e göre sadece 81 “anaekol” pisi var ve sadece 156 “jaguar” pisi var. Nadir olması ise oyunun en heyecan verici kısmını oluşturuyor çünkü nadir kediler çok yüksek fiyatlardan alıcı bulabiliyor. Hatta bazen bir dijital piyangoya dönüşebilir: Sıradan 2 kediyi çiftleştirmeniz durumunda çok nadir bir kedi yavrunuz olursa, yüzlerde Ether karşılığı satabilirsiniz.

Kripto Kedi
Resim: CRYPTOKITTIES.COM

Oyuna başlamak için tek yapmanız gereken bir kedi satın almak (daha iyisi 2 kedi satın almak ve çiftleştirmek). Oyunda Marketplace kısmına gidin ve almak istediğiniz kediyi seçin. Buy Now butonuna tıkladığınızda MetaMask sizden tutarı onaylamanızı isteyecek. Ödeyeceğiniz tutar anlamsız bir şekilde yüksek görünürse Reject tuşuna basın ve reddedin. Sonra sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

Hangi Kripto Kediyi Satın Alacağım?

Kediler birkaç önemli özelliğe sahip, o yüzden onları alırken dikkat etmeniz gerekebilir. Bu özellikleri dışında Generation (Nesil) ve Cooldown (Çiftleşme (siring) için gereken süre) de önemli.
Generation numarası şu anlama geliyor: Örneğin Gen 0 bir kedi, başka bir Gen 0 kedi ile çiftleşirse yavrusu Gen 1 oluyor. Gen 1 bir kedi Gen 5 bir kedi ile çiftleşirse Gen 6 bir yavru oluyor. Gen numarası yükseldikçe kediniz ekstra bir özellik taşımıyorsa daha değersiz bir hale geliyor ve daha düşük ücretlere satılabiliyor.
Kitties’ın cooldown’u da çok önemli bir metrik. “Fast” ve “catatonic” arası çeşitli seviyeleri bulunan Cooldown özelliği kedinin bir doğumdan sonra, doğurmadan önce ne kadar zamanın ihtiyacı olduğunu anlatıyor. Açıkçası, daha hızlı üreyebilecek bir kedi daha cazip. Her doğumdan sonra Kedinin Cooldown’ı daha kötü bir seviyeye gelmekte.
Örneğin “sluggish” cooldown değerine sahip Gen 20 bir kedi, çok nadir bir özelliği yoksa çok da tercih edilecek bir kedi değildir. Ancak “swift” cooldown değerine sahip Gen 1 bir “jaguar” veya “chartreux” kedi size çok şey kazandırabilir. Sadece nadir olmakla kalmaz, sizin düşük Gen değerine sahip yeni kedileri çok hızlı elde etmenizi ve mükemmel bir genetik olgunlaşma imkanı sunar.
İlk etapta çok fazla para harcamak istemeyen kullanıcılar, daha yüksek Gen değerine sahip ucuz kedilerle başlayabilirler. Ancak yine de cooldown değerinin çok kötü olmamasına dikkat etmelisiniz.
Satın alırken sıkça RARE (nadir), ULTRA RARE bir kedi olduğuna, çok önemli özellikleri bulunduğuna dair ilanları göreceksiniz. Bu noktada kesinlikle CryptoKittydex‘i kontrol etmenizi ve gerçekten de nadir olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Nadir bir Kripto Kediyi nasıl alabilirim?

Evet, herkesin peşinde olduğu şey bu ve  üzgünüm; bunun bir yolu yok. Zaten olsa herkes nadir (rare) kedileri alırdı. Bu nadir kedilerin algoritması son derece gizemli ve oyunun üreticisi AxiomZen bunu bilenlerin oyunu oynamalarının yasak olduğunu özellikle belirtiyor. (Umarız öyledir). Şu anda yapabildiğimiz kedilerimizi çiftleştirmek ve en iyisini ummak.

Son söz..

Nadir (rare) kediler için sabit bir algoritmanın olmadığını ve oyunun yapımcılarının hangi kedilerin diğerlerinden daha pahalı olduğuna karar vermediğini bilmelisiniz. Pazaryeri (marketplace) kendi içinde bir piyasaya sahip ve bazen belirli bir özelliğin başka bir çok özellikten daha pahalı olduğuna şahit olabilirsiniz.
Bu bilgiler sizin cryptokitty yolculuğuna ilk adımı atmanız için yeterli olmalı. Son bir tavsiye: Her şeyi satın almadan önce ödeyeceğiniz tutarın dolar/TL değerlerini kontrol edin. Ether ile ödeme yapmak değerleri çok küçük gibi gösterse de 0,1 ETH nin an itibariyle 170,00 TL civarında olduğunu unutmayın.
İki siradan kedi ile elde edeceğiniz nadir bir kedi ile yatırımınızı katlamaya ne dersiniz?? Bol şanslar..
 
 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

4 Yorum

 • İsimsiz
  Posted 07/12/2017 18:10 0Likes

  Nihayet birisi türkçe bi bilgi verdi 1 haftadır alamadım bi kedi.

 • Tülay
  Posted 07/12/2017 18:51 0Likes

  Arkadaş şiir gibi yorum atmış

 • Mücahit Özkan
  Posted 07/12/2017 21:20 0Likes

  Bir kedim bile yok anlıyor musun?

 • Optimist
  Posted 14/12/2017 22:59 0Likes

  Çok güzel ve faydallı yazı.
  not : hersey parayla ciftleştirme pazara koyma paralı.
  not 2: 0.1 ether artık 170tl değil.280tl

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun