Monero Fiyatı

$
XMR/USD Monero
24h High:
24h Low:
24h Open:
Henüz puan verilmemiş. İlk puanı veren siz olabilirsiniz.

Monero (XMR) daha çok gizlilik ve diğerleri gibi merkezsizlik üzerine odaklanan bir kripto para birimidir. Nisan 2014 de kullanılmaya başlanmıştır. Windows, Mac, Linux, Android ve FreeBSD üzerinde çalışır. Bitcoin’den türetilen diğer kriptoparaların aksine, Monero  CryptoNote protokolü temeline dayanır ve blok zincirin içindeki verilerin karıştırılmasıyla (“mixing”) ilgili önemli algoritmik farklılıklara sahiptir.

XMR kısa adıyla da bilinir. Monero madenciliği PoW (Proof-of-work) ilkesine dayanmaktadır. Minerlar şifrelenmiş problemleri çözmeleri karşılığında ödül olarak XMR alırlar ve bunun sonucunda her 2 dakikada bir blok zincire eklenir. Tabi bu da Monero emisyonunun sınırlı olmadığı anlamına gelmektedir.

Tarihi

Monero’nun altında yatan CryptoNote protokolü, orijinal olarak Ekim 2013’te Nicolas van Saberhagen tarafından başlatılmıştı. Bu ismin gerçek olmadığı biliniyor.

Bu protokol ile oluşturulan Monero ise, “thankful_for_today” olarak bilinen Bitcointalk forumu kullanıcısı tarafından BitMonero (Bitcoin’in Bit’i ve Esperanto’da “para” anlamına gelen Monero kelimelerinin birleşimi)  olarak başlatılmıştır. Sadece 5 gün sonra destekçileri adının sadece Monero olması konusunda birleşti.

CryptoNote’da, birbirlerinin işlemlerinin geçerliliğini tanımayı reddeden iki alt zincirin oluşturulmasına izin veren bir hatadan yararlanılarak , Eylül 2014’te Monero’ya saldırı düzenlendi. CryptoNote daha sonra bu hata için bir yama yayımladı.

2016 yılında Monero gerek pazar payı gerekse işlem hacminde, (söylentiletre göre kısmen, büyük Darknet marketi AlphaBay’in de etkisi ile) ciddi büyüme yaşadı.

10 Ocak 2017’de, Bitcoin Core Developer Gregory Maxwell’in Gizli İşlemler algoritması adaptasyonu, işlem yapılan tutarı gizleyen versiyonu ile birlikte, Monero’nun gizlilikleri daha da güçlendi.

Grafikler

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun