4.28/5 (18)

Fluence Labs tarafından yapılan DApp Araştırması çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi.

Merkezsiz data toplayıcısı Fluence Labs Dapplar üzerine yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın sonuçları 29 Ocak’ta açıklandı. Araştırma Dapp geliştiricilerinin karşılaştığı en önemli sorunu da gözler önüne serdi.

DappRadar’ın yaptığı listelemeye göre 2017’den itibaren Ethereum blockchain’i kullanan Dapp endüstrisi 1.800 civarında ürün ortaya çıkarmış durumda. Fluence’in verdiği bilgiye göre 900 adet irtibat bilgisi bulunan projeden 160’ı araştırmada yer aldı.

Ethereum, EOS ve TRON’a Fark Attı

EOS ve TRON, Ethereum blockchain’e rakip olarak piyasaya girmiş olsa da araştırma sonuçları görteriyor ki bu Dappların %87’si Ethereum blockchainin ev sahipliğinde bulunuyor.

DApp Araştırması sonuçlarının en önemlilerinden biri ise DAppların göreceli olarak sınırlı sayıda kullanıcıya ulaşması sebebiyle geliştiricilerin sorun yaşadıklarını yönünde. Katılımcıların ¾’ü yeni katılımcılardan oluşuyor bu da uyumun önündeki en büyük problem olarak görünüyor.

DApp Araştırması sonuçlarına göre geçen yıl değer olarak ilk beşte yer alan Dappların içerisinde, parlak ürün önerilerinden ziyade şaka amaçlı tasarlanan veya dolandırıcılığa açık projeler yer aldı. Yine de son zamanlarda trendin değiştiği de yapılan araştırmanın sonuçları arasında yer aldı.

Fluence araştırmasının özetinde şunlara değinilmekte:

  • “ Ortak inanışlarından birisi blockchain ekosistemi içinde ölçeklenebilirlik, blockchain temelli uygulamaların ilk ve en önemli engeli olarak karşılarında durmaktadır”
  • “Diğer tarafta ise Dapp geliştiricilerinin gördüğü en öenmli sorunlar kısıtlı kullanıcı sayısı (% 67) ve zayıf kullanıcı tecrübesi (%47)”

Kriptopara İle Dapp Farkı Anlaşılmıyor

Fluence, DApp projeleri ile ilgili cevapları toplarken bir problemin daha farkına vardı. Kripto ile Dapplara arasındaki farkın anlaşılmasında sorunlar var. Meşhur Dapplardan olan CryptoKitties’den alınan bir cevap bunu destekler niteliktedir.

“İnsanlara, CryptoKitties’in bir kripto para olmadığı konusunda yardımcı olup açıklama yapmamız gerekeceğini projenin öncesinde kestirmemiştik”

DappRadar’ın raporuna göre son 24 saat içerisinde en çok kullanıcısı olan Dapp, EOS ağı üzerinde hizmet veren PRA CandyBox oldu.

DApp Araştırması Sonuçları için Son Söz

DApplar, blockchain teknolojisinin bel kemiği olan projelerden birisidir. Daha fazla geliştiricinin daha fazla kullanıcı ile buluşması yeniliklerin önünü açacak bir teşvik niteliğinde olacaktır. İlerleyen günlerde bu sorununda çözüleceğini düşünüyoruz.

Dapp Nedir konulu yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun