4.65/5 (20)

DApp kelimesi decentralized ve application kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir kısaltma veya karışımdır diyebiliriz. DApps dediğimiz ise merkezi olmayan programlar veya uygulamalardır. Peki bu ne demek?

Cep telefonlarımızdakiler DApp mı?

Tabi ki hayır. Cep telefonlarımızda veya tabletlerimizde kullandığımız uygulamalar birer merkezi uygulama. Birçok insan tipik merkezîleşmiş uygulamalar aşinadır ve bunları telefonlarında ve bilgisayarlarında kullanırlar. Bu uygulamalar tüzelken, Ethereum ağı tek bir otorite tarafından kontrol edilmeyen topluluk temellidir.   Bu da “Dapp”ların tek merkezi bir serverdan servis edilmeyeceği anlamına gelir.

Diğer uygulamalar kendi şirketleri tarafından tek bir otorite tarafından servis edilir. Böylece kullanıcıdan kişisel bilgilerini istedikleri bir kayıt sistemi ile çalışırlar. Bunun tersine “Dapp”lar ise blockchain üzerinden hiçbir kişisel bilgi istemeden, sadece özel bir adres ile kayıt işlemlerini gerçekleştirir.

“Dapp” lar alıcı ve satıcıyı piyasada buluşturmada, dosya saklamada ve paylaşmada kullanılabilecekleri için ekstra önem arz ederler.

Sık kullanılan “Dapp” lara en iyi örneklerden birisi, kullanıcısına Ether yönetimi imkanı veren dijital ethereum cüzdanlarıdır.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun