4.78/5 (9)

Deri altında bitcoin cüzdanı fikri bazıları için abartılmış güvenlik önlemi olarak görülebilir. Ancak Hollandalı Martijn Wismeijer, Bitcoin’i depolama konusunda çok dikkatli davranıyor öyle ki, 2014 yılında şifrelenmiş Bitcoin anahtarlarını saklamak için her bir eline cerrahi olarak yerleştirilmiş iki NFC (yakın alan iletişimi) çipi var.

Wismeijer, kripto paralarını saklamak için kullandığı ciddi yöntemlerin nedenini belirtirken, korsanlık ve hırsızlık yoluyla yıllar boyunca sahip olduğu Bitcoin’in çoğunluğunu kaybetmiş olduğunu söyledi.

“Bitcoin’in çoğunu emin olarak söyleyebilirim ki, yüzde 80’den fazla, hackler, hırsızlıklar, borsalar ve diğer sorunlar yüzünden kaybettim. 2010 yılında çipe sahip olsaydım, muhtemelen zengin bir adam olurdum.”

“Derimin dijital para birimini saklaması fikri sadece merak ediyordum. Güvenli Bitcoinler için deri altı implantları kullanmayı denemek istedim çünkü bunun temassız ödemelerin Kutsal Kasesi olacağını düşündüm.”

Wismeijer, bu işlemi yapmak isteyen herkese vücut piercing stüdyosunda yapılan bir prosedürü uygulayabileceklerini söylüyor.  2 mm x 12 mm uçtan uca küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde çipler camdan üretiliyor. Wismeijer sürecin damla enjeksiyonundan daha az ağrılı olduğunu belirterek, prosedürün yapılan deneylerde genellikle ev hayvanı üzerinde hiçbir sorun yaşanmadan yapıldığını belirtti.

Deri Altı Bitcoin Cüzdanı Çiplerinin Özellikleri

NFC çipleri, her biri 888 bayt veri depolamakta ve bu da 26 şifrelenmiş Bitcoin adres anahtarı için yeterli depolama alanı oluşturuyor. Wismeijer her gün çiplerini alım yapmak için kullandığını söylüyor. İşlem süreci, bir işlem yapmak için anahtarları almak ve şifresini çözmek için akıllı telefonunu kullanarak çipleri taramayı içeriyor. Anahtarlar, bir akıllı telefon aracılığıyla uzaktan yeni anahtarlar ile değiştirilebiliyor ve gerekirse kaldırılabiliyor. Böylece yabancı insanların anahtarları okumak için sadece Wisemeijer’in ellerini taramasını yetersiz kılıyor.

Aldığı tedbir nedeniyle, hırsızlar tarafından hedeflenmemesi için büyük miktarlarda fişleri saklamıyor ve bu şekilde dijital para biriktiren tek kişi olmadığını söylüyor. Wismeijer, Bitcoin ATM’lerini lokasyonlara yerleştiren bir şirkete sahip.

Deri Altı Bitcoin Cüzdanı Kullanımı Artıyor

Haberlerde yer aldıktan sonra, çalışanlarının birçoğu da bu yöntemi kullanmaya başlamış. Wismeijer, deri altı Bitcoin cüzdanı kullanan Prag bölgesinde “en az 50” kişiyi tanıdığını söylüyor.

Dikkat: Video cerrahi müdahale içerir. Hassas içerik herkes için uygun olmayabilir. 

Deri altı bitcoin cüzdanı yöntemi sert bir önlem gibi görünse de, Bitcoin güvenliği önemli bir konu. Bilinen haberlere göre, tüm Bitcoin’in % 23’ü kadarı geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybedildi. Yöntem, insanların güvenliklerine önem vermeleri ve farkındalık oluşturmak için iyi bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Sağlığa Zararı Var mı?

FDA onaylı olmasına rağmen, işlem NFC çiplerini kansere bağlayan bazı çalışmalarda belirtildiği gibi riskleri yok değil. Bununla birlikte, sağlık riskleri herkesi caydırmayacak ve yıllar sonra insanlar Bitcoin’lerini korumak için en son güvenlik önlemi almada Wismeijer’in öncülüğündeki bu yöntemi sürdürmeye devam edebilirler.

Bu kadar sert önlemler almama gerek yok diye düşünüyorsanız En İyi Bitcoin Cüzdanları yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun