5/5 (13)

Dubai,  IBM ile işletmelerin kendi yetki alanı dahilinde faaliyet göstermesine yardımcı olacak bir Blockchain kaydı başlatmak için ortaklık kurdu. Dubai Blockchain 2020 Stratejisi’ndeki son adımı, 1 Mayıs’ta resmi basın açıklamasıyla duyuruldu.

Hükümet tarafından Ekonomik Kalkınma Dairesi (DED)’nin desteklediği Dubai Blockchain İşletme Tescili Projesi aynı zamanda Smart Dubai ve Dubai Silicon Oasis Authority’nin (DSOA) katılımını da kapsayacak.

Ortaklık kuran şirketler Dubai’nin Unified Commercial Registry (UCR) olarak bilinen iş projesi için mevcut Blockchaine ekstra özellikler eklemeyi düşünüyorlar.

Dubai Blockchain 2020 Ne Getirecek?

Yapılacak işleme göre sistem, şirketlerden firma bilgilerini kaydedecek ve değişikliklerin kaydını tutacak ve bu sayede, bir işletme kurma ve işletme sürecini hızlandıracak, Dubai’nin iş ekosistemine uyum süreçlerinde tüm ticari faaliyetler için dijital ticaret lisansları ve ilgili dokümantasyonları sunacak ve düzenleyici nitelikte olacak.

Dubai’nin 2020 Blockchain Stratejisi , 2016 yılında başladığı günden bu yana istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Yetkililer, Emirliği teknoloji için bir merkez haline getirmeyi ve bunun kamu hizmetleri ve daha fazlası olarak belediye araçlarını işletmekte kullanmasını amaçlıyor.

DED Genel Müdürü Sami Al Qamzi, “Blockchain Corporate Registry ile Dubai’de iş yapmanın yanı sıra yatırım yapmak da sorunsuz ve akıllı bir deneyim haline gelecek ve başarılı inovasyona şahit olunacak” yorumunda bulundu.

IBM Middle East’in Genel Müdürü Amr Refaat, son iki yıldır kendi Blockchain denemesinde lider olan BT devi olmanın gururunu yaşadıklarını paylaşırken:

“Dubai, gerçekliğe dönüşmüş pek çok iddialı proje ile inovasyon alanında liderdir” dedi.

Taşımacılık Sektöründe Blockchain

Ayrıca IBM ve Context Labs’tan Ford ve BMW’ye uzanan şirketler, Dubai’deki bu yılki Futures Blockchain Zirvesi’nde işbirliklerini duyurdu ve Mobility Open Blockchain Initiative’i (MOBI) oluşturmak için bir araya geldi. Dernek, daha fazla Blockchain kullanımını keşfedecek ve teknolojisinin küresel taşımacılık sektörünü dünya çapında daha ucuz, daha güvenli ve daha geniş kitlelere ulaşmasını nasıl sağlayabileceğini araştırmayı hedefliyor.

MOBI şu anda, General Motors, ZF, Bosch ve Dowa Insurance Services USA dahil olmak üzere küresel araç üretiminin yüzde 70’inden fazlasını oluşturan işletmelerle çalışıyor.

Grup ayrıca, araç işlem verileri, kimlikler ve sürüş verileri konusunda sıkı bir egemenlik sağlayarak, kişisel bilgilerini dolandırıcılık ve siber hırsızlara karşı daha güvenilir kılarak tüketicilerin eline sağlıklı bir şekilde geri getirmeyi amaçlıyor.

Turizm Alanında Blockchain Çalışmaları Daha Önce Başlamıştı

Dubai Turizm Blockchain Marketplace önümüzdeki iki yıl içinde, Gezi planlaması”na katılan tüm turizm organizasyonlarını Blockchain üzerinden ilişkilendirecek. Proje böylece misafirleri şeffaf hale getirip “gerçek zamanlı”  fiyatlandırma ve Dubai’nin turist envanterinde “ek oteller için bir dağıtım kanalı”  ekleyerek seçim yapma olanağı getirmeyi planlıyor. Dubai’de daha önce turizm alanında yapılan çalışmalara dair yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun