4.21/5 (24)

Blockchain, birçok sektöre yön verecek belki de kökünden değiştirecek bir altyapı. Peki turizmi geliştirmek için blockchain nasıl kullanılabilir?

Dubai yerel haber bülteni Arabian Business, 3 Mart’ta yaptığı açıklamada, Dubai 10x girişimiyle “diğer dünya şehirlerinden 10 yıl önce olmak” amacıyla Blockchain teknolojisini kullanarak sanal ticaretten işletmelere turistik bir pazara girdiğini bildirdi.

Dubai Turizm Blockchain Marketplace önümüzdeki iki yıl içinde, Gezi planlaması”na katılan tüm turizm organizasyonlarını Blockchain üzerinden ilişkilendirecek. Böylece misafirleri şeffaf hale getirip “gerçek zamanlı” fiyatlandırma ve Dubai’nin turist envanterinde “ek oteller için bir dağıtım kanalı”  ekleyerek seçim yapma olanağı planlıyor.

Dubai Turizm Bakanlığı’nın basın açıklaması bu yeni turizm girişimini şöyle tanımlıyor:

“Global tüketiciye daha geniş erişim sağlama, ötesine geçme ve yurtiçi seyahat endüstrisini  yeni katılımcılara, ekosisteme ve yenilikçi yeni şirketlere açarak büyümeye gidişi hedefliyor. Böylece daha yüksek katılımlı ve daha hızlı ziyaretçi dönüşümü açısından Dubai’ye değer katacak ve daha fazla GSYİH etkisi meydana getirecektir. 

Turizm Blockchain’in Turizme Katkısı Büyüyecek

Arabian Business’a göre Turizm Blokchain Piyasası girişimi, küçük kuruluşlara, turist çekmek ve Dubai turizm alanındaki istihdamı artırmak için eşit fırsat sağlayacaktır.

Dubai Turizm Genel Müdürü Helal Saeed Almarri, Dubai 10x projesinin bir dizi yenilikçi fikri gerçeğe dönüştürerek “devlet hizmetleri için yeni bir gelişme evresi” başlatacağını ve turizmi geliştirmek için blockchain kullanılacağını söyledi:

Arabian Business, Dubai Turizm Blockchain Marketplace’in yeni girişimi uygularken hükümet denetçileriyle olan iletişimi sürdüreceğini söylediğini de belirtti.

Şubat 2018’in sonunda Dubai’nin Yollar ve Taşımacılık Otoritesi (RTA) , bir aracın yaşam döngüsünü 2020’de takip etmek için Blockchain tabanlı bir sistemini devreye sokmak için kendi planını duyurdu. Bu aynı zamanda Dubai 10x girişiminin bir parçasıydı.

Dubai , 2020 yılına kadar ilk Blockchain hükümeti olmayı umut ediyor. Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) geçen yılın sonbaharında, kripto para birimleri ve İlk Madeni Para Teklifleri (ICO) ile ilişkili riskler konusunda düzenleyici tasarıları piyasaya sürmüştü.

Bazı Arap ülkeleri kripto para birimlerine temkinli yaklaşırken Birleşik Arap Emirlikleri gibi Arap ülkelerinin kripto para birimleri ile ilgili olmaları ve teknolojilerini çeşitli uygulamalarda kullanmaları bu coğrafyada konuya farklı bakışların artacağını gösteriyor.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun