4.64/5 (36)

Elon Musk, tartışmasız dünyanın yaşayan en büyük akıllarından birisi.  Zip2, X.com, SpaceX, Tesla, SolarCity, Hyperloop, OpenAi, Neuralink’in ortağı ve Boring şirketinin kurucusu olan Elon Musk kriptotopara konusundan da geri kalmıyor gibi görünüyor.

Bu projelere bakılacak olursak teması çok belirgin: Onun amacı insan ırkının şu anda yaşanmakta olan ya da gelecekte yaşanabilecek önemli sorunlarla uğraşmasına yardımcı olmak. Bunun için araba endüstrisindeki fosil yakıt tüketim seviyelerini ele almakla birlikte Tesla adlı bir elektrikli otomobil şirketi geliştirdi ve bununla kalmayıp SpaceX şirketi aracılığıyla uzay araştırmalarına yönelmeye de başladı.

Bu nedenle Elon Musk konuştuğunda veya bir şey yaptığında insanların mutlaka dikkatini çekiyor. En son elinde kripto paralar hakkında bir kitapla resmedildiğinde sosyal medya çevrelerinin gündemi haline geldi.

Kitap Ne Manaya Geliyor?

Elon Musk’un resmedildiği kitap, Julian Hosp tarafından hazırlanmış olan “Crypto Currencies” adlı kitap. Kitap, kripto para birimi, Blockchain, Bitcoin, merkezsizlik ve ICO dünyasına temel bir bakış sağlayan kısa bir kitap.

Yazar, Dr. Julian Hosp, Blockchain barındıran birçok şirkette yer almakta olup, bunlardan en önemlisi, Bitcoin ve Blockchain alanlarında uzmanlaşmış TenX adında bir FinTech firmasıdır. Web sitesinde, Blockchain vizyonunu en az 1 milyar insanın 2025 yılına kadar anlama konusunda yardımcı olduğunu açıklıyor.

Kitap Hediye mi Yoksa Musk Yeni Atılım mı Yapıyor?

Kripto topluluğundaki pek çok insan, dijital para birimiyle ilgili bir kitapla resmedilen Musk’ı gördükten sonra heyecan duyuyor. Bu kitabı neden elinde tuttuğuna dair pek çok teori var, bazıları sadece birileri tarafından hediye edildiğini söylüyor.

Ancak başka bir kesim var ki bunlar çok daha iyimser ve Musk’ın, bu alanda belki de kendi Tesla ve SpaceX işlerinde kullanılabilecek kendi dijital parasını oluşturarak bir çeşit ilerleme yapmayı düşünebileceğine inanıyor.

Elbette Musk, online ödeme sistemlerinde 2000 yılında PayPal tarafından satın alınan X.com adlı ortak kurduğu e-ödeme ve çevrimiçi finans hizmetleri şirketine ortaktı.

Daha sonra şirketteki diğer ortaklarla ilgili sorunlar nedeniyle Ekim 2000’de devredilmeden önce PayPal’ın CEO’su olmaya devam etti. Şirket 2002 yılında eBay’e satıldığında en büyük hissedar olan Musk, şirketin hisselerinin% 11,7’sini oluşturuyordu ve bu satış yoluyla yaklaşık 165 milyon dolar aldı.

Ödeme hizmetlerinde bu arka plan ile Musk’ın mevcut işlerinin nasıl çalıştığına ve hatta ayrı bir varlık olarak nasıl bir çeşit Blockchain teknolojisine veya dijital varlığa sahip olduğunu düşünmek çok uzak olmaz.

Bir yatırımcı olarak kripto para alanında küçük bir sicili var. Bir arkadaşının yıllar önce kendisine 0.25 Bitcoin verdiğini söyemişti. Bu yaklaşık 2.330 $ değerinde (yazı hazırlanırken geçerli kura göre) idi ki bu da, Musk’ın varolan mal varlığına göre önemli bir yatırım değil.

Bununla birlikte, bu Blockchain teknolojisine veya kripto para birimlerine bir bütün olarak inanmadığı anlamına gelmez, dolayısıyla gelecekte yapacakları hareketleri izlemek ilginç olacaktır.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun