4/5 (1)

Ethereum şu anda Bitcoin’den sonra en büyük market hacmine sahip 2. kripto koin. Bu da her gün daha fazla kişinin ile  Ether almasını ve bu network’e dahil olmasını sağlıyor. Peki en iyi ethereum cüzdanları hangileri? Bizce Ether saklayacağınız wallet (cüzdan) dahil tüm cüzdanların sahip olması gereken belli başlı 5 özellik var.

 • Private key – Bir cüzdan kullanırken Private Key’inizin kontrolü sizde ve sadece sizde olmalı
 • Kolay Kullanım – İyi bir kullanıcı deneyimi sunmalı, kolay ve ergonomik olmalı
 • Geliştirme – Aktif bir developer takımı olmalı ve güncel olaylar karşısında aksiyon alabilmeli
 • Yedekleme ve Güvenlik – Mutlaka yedekleme ve geri yükleme seçenekleri olmalı. Güvenliğinden şüphe edilmemeli.
 • Uyumluluk – Farklı işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışabilmeli

Eğer bir wallet yukarıdaki özelliklerden hiçbirine sahip değilse, koinlerinizi tehlikede olduğunu söylemek yanlış olmaz. İlerleyen günlerde bu size ciddi bir baş ağrısı olarak dönebilir. Bu nedenle bu özellikleri sağlayıp sağlamadığından emin olmadan asla Ether’inizi (ve diğer koinlerinizi) yeni cüzdanınıza göndermeyin.

Yazının yazıldığı tarihte yukarıdaki özellikleri genel olarak karşılayan cüzdanlar ise şunlar:

Ethereum Cüzdanları

1. Ledger Nano S (Hardware Wallet)

Ledger Nano S bir hardware cüzdandır. Ether ve diğer koinleri offline olarak muhafaza eder. Ether’lerinizi kullanmak istediğinizde bilgisayarınıza USB aracılığıyla bağlanır ve Private Key onayınıza istinaden karşı tarafa Etherlerinizi gönderir. Hem Ethereum hem de Ethereum Classic için uygundur. Ledger Nano S üzerindeki OLED ekran sayesinde transactionlarınızı kontrol edebilirsiniz.

2. Trezor (Hardware Wallet)

Trezor ilk hardware wallet’tır ve ilk başlarda Bitcoinlerinizi güvenle saklamak için dizayn edilmiştir. Ancak yapılan geliştirmelerle şu an Ethereumlarınız da saklayabilme özelliğine sahiptir. Bunun için Myetherwallet web arayüzünü kullanabilirsiniz.

Koinleri offline olarak çip üzerinde saklayan bu cüzdan, sadece sizin şifreyi girmenizle kullanılabilir hale gelir.
Beyaz, gri ve siyah renklerde alınabilen Trezor, çok hafif ve taşınabilir bir yapıya sahiptir.

3.Exodus(Desktop Cüzdan)

Exodus multi-cryptocurrency özelliğine sahip ilk masaüstü cüzdandır.  Yazının yazıldığı tarihlerde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), DASH ve EOS başta olmak üzere 18 ayrı koini muhafaza edebilen bu desktop wallet arkasında çok deneyimli ve başarılı bir geliştirme takımına sahiptir.

Tamamen ücretsiz olan bu cüzdan üzerinde Ether göndermeniz ve almanız mümkün. Ayrıca desteklenen kriptokoinler arasında dönüşüm yapma seçeneğiniz de mevcut. Exodus çalışırken mutlaka internete bağlı olmak zorunda ancak bu sizi korkutmasın, Private Key’leriniz bilgisayarınızdan başka bir yere kesinlikle gitmiyor.

One-click email recovery ve Private Key Yedekleme özellikleri ile cüzdanınızı başka bir bilgisayara birkaç adımda kolayca tekrar kurabilmenizi sağlıyor.

Exodus Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Exodus’u buradan indirebilirsiniz.

4. Jaxx (Mobil & Desktop Wallet)

Kanada Merkezli Decentral firması tarafından geliştirilen Jaxx, Ether başta olmak üzere 13 farklı kriptokinin desteklendiği mobil & desktop bir cüzdan.

Jaxx da Exodus gibi Private Keylerinizi cihazınız üzerinde şifrelenmiş olarak saklıyor ve asla dışarı çıkmasına izin vermiyor. Private Key’iniz sayesinde tüm kriptokinlerinizin kontrolü sizde oluyor.

Arkasında çok iyi bir geliştirme takımı bulunan Jaxx, Windows, MacOS, Linux işletim sistemlerinin yanısıra Chrome ve Firexox eklentisiyle tarayıcınız üzerinde veya Apple/Android işletim sistemli cihazlarınızda kullanılabiliyor. Aldığımız duyumlara göre çok yakında Ledger ve Trazor gibi hardware wallet çıkaracak.

5. Mist (Desktop Wallet)

Mist: Resmi Ethereum Cüzdanı.

Yüklendikten sonra Mist, tüm Ethereum Nodelarını senkronize ediyor ve bu biraz zaman alabiliyor. Senkronizasyon sonunda size bir şifre veriyor. Bu şifreyi asla unutmamanız gerekiyor çünkü cüzdanınıza bu şifre dışında hiç bir şekilde erişim şansınız bulunmuyor.

Bu aşamadan sonra diğer cüzdanlara benzer şekilde çalışan Mist, Private Key’inizi cihazınızda şifrelenmiş olarak muhafaza ediyor.

Mist MacOs, Linux ve Windows platformlarında sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

6. MetaMask (Desktop Wallet)

MestaMask, Ethereum network’üne erişimi olan bir browser gibi. Ether saklama ve gönderme özelliğinin yanısıra DApp’lara da (Decentralized Ethereum Applications) erişim sağlıyor.

Sezgisel bir dizayna sahip olan MetaMask, test network’ü ve ana Ethereum network’ü arasında kolayca geçiş yapabilmenizi sağlıyor.

Private Key’iniz şifreli olarak cihazınızda bulunuyor ve dilediğiniz zaman export edilebiliyor.

MetaMask Chrome ve Firefox üzerinde çalışabiliyor.

7. MyEtherWallet (Web Wallet)

MyEtherWallet, diğer web cüzdanlarında olmayan bir özelliğe sahip:  Private Key’inizi sizin cihazınız üzerinde saklıyor. Bu da Ether’lerinizin kontrolünün sadece sizde olması anlamına geliyor.

Açık kaynak kodlu olan bu cüzdan, Trezor ve Ledger Nano S ile bağlantılı olarak çalışabiliyor.

MyEtherWallet’ın Chrome üzerinde çalışabilen bir eklentisi de mevcut.

8. ETHAdress (Paper Wallet)

Etherlerinizi ne bilgisayarınızda, ne mobil cihazınızda ne de bir donanım üzerinde saklamak istemiyorsanız bu çözüm tam size göre.

Cold Storage olarak isimlendirilen bu yöntemde gerekli bilgileri bir kağıda yazdırarak saklamanız gerekiyor.

ETHAdress üzerinden kağıt bir cüzdan oluşturabilir ve bunu güvenli olduğunu düşündüğünüz fiziksel bir ortamda saklayabilirsiniz. ETHAdress ile yazdıracağınız kağıt cüzdan üzerinde hem Public hem de Private Key’leriniz olduğu için çok güvenli bir ortam seçmeniz şart.

Ethereum henüz 3 yıllık bir geçmişe sahip ve bu değerli koini güvenle muhafaza edebileceğiniz ethereum cüzdanları çok fazla değil. Elbette ilerleyen zamanlarda her kullanıcı ve her ortam için onlarca seçeneğin sunuluyor olacağından eminiz.

Umarız ethereum cüzdanları ile ilgili bu yazı en doğru ve en uygun seçeneği seçmenize yardımcı olur. EThereum Cüzdan Tavsiyesi yazımızı yararlı bulduysanız Facebook ve Twitter’da paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmaya ne dersiniz?

Hiçbir ortam veya hiçbir cüzdan %100 güvenlik sağlamayabilir. Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, üreticiler veya yazılım sahipleri tarafından veya ethereum.com.tr tarafından taahhüt edilen şeyler olarak algılanmamalıdır. Her saklama yönteminin kendi içinde avantajları, dezavantajları ve riskleri vardır. Kullanıcı kendi araştırmasını yaparak, kendisi için en güvenli olduğunu düşündüğü cüzdanı seçmelidir.

Aradığınız şey bir Bitcoin Cüzdanı mı? En iyi bitcoin cüzdanları yazısı ilginizi çekebilir.

Keywords: ethereum cüzdan, ethereum cüzdan açma, erc20 wallet, blockchain ethereum cüzdanı, en iyi ethereum cüzdanı, ethereum cüzdan tavsiyesi, en güvenilir ethereum cüzdanı, ethereum cüzdan oluşturma, ethereum cüzdan açmak, ethereum cüzdan aç, ethereum cüzdanı nasıl açılır, ethereum cüzdan android, ethereum cüzdan önerisi, ethereum cüzdanı oluşturma

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

3 Yorum

 • Miray Duru
  Posted 21/12/2017 15:33 0Likes

  Biraz daha ayrıntı verilebilirdi ama genel manada bilgilendirici olmuş. Ben Exodus kullanıyorum ve yakında 30dan fazla coini destekleyeceğini okumuştum.

 • Murat
  Posted 21/12/2017 15:38 0Likes

  Ledger nano s cok begeniyorum

 • Kriptokafa
  Posted 21/12/2017 15:56 0Likes

  Blockchain wallet etheri destekliyor bence yazıya bunu da eklemelisiniz

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun