4.67/5 (12)

Endonezya Blockchain ülkesi olma yolunda. Endonezya, 17.000 ada ve bu adalarda yaşayan 261 milyon kişiden oluşan bir ülke.  Ülkede hem kamu hem de özel sektör Blockchain teknolojisini finansmandan ticarete, gıda çıkışından seçim sonuçlarına kadar her şeyde verileri yönetmek için kullanarak zorlukları aşmayı umut ediyor.

Hükümet, Blockchain teknolojisini keşfetmede liderlik rolünü üstlenmiş durumda. Fithri Hadi, ülkenin Finansal Servis Kurumu’nun Yenilik Müdürü olarak ülkenin finansal hizmetler sektörüne nasıl yardımcı olabileceğini araştıran bir ekibe sahip.

Devlet İşleyişinin İyileştirilmesi

Hükümet ve kanun yapıcılar, Blockchain teknolojisinin ülkenin kamu işleyişindeki yolsuzluğu azaltabileceğini umuyor ve Blockchainin, hesap verebilirliği arttırmak için kullanılabileceğini düşünüyor.

Örneğin, hasat üretimine ilişkin tahminler, tarım sübvansiyonlarının bir önceki yılın hasatlarına dayalı olarak tahsis edilmesinden dolayı abartılı olma riskiyle karşı karşıya olduğu için tahminlerin doğrulanması zor. Hükümet ayrıca fon alıcılarından gelen bilgileri doğrulamak için teknolojiyi kullanarak araştırmalar yapıyor.

Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawat, personelinin programları ve sübvansiyon ödemeleri için Blockchain teknolojisinin kullanımını araştırdığını ve hükümetin yararına ihtiyaç duyan grupları tespit ettiğini söyledi.

Geliştirilmiş Doğrulama ve Blockchain ile Seçim

Blockchain teknolojisi, seçim sonuçlarının doğrulanmasını da sağlayabilir.

Avustralya merkezli bir anket hizmeti olan Horizon State, Temmuz ayında Endonezya’daki Sumatra adasında bir mobil uygulama başlatmayı ve yerel politika konularının doğrudan incelenmesini sağlamayı planlıyor.

Horizon State’in topluluk katılım platformu, daha fazla ekonomi, ademi merkeziyet ve kolaylıkla işbirlikçi karar verme süreçlerine katılmak için personel, vatandaşlar veya üyeleri de dahil olmak üzere bileşenlerin kullanılmasına izin verecek. Oylama sistemi, oylama sahtekârlığını azaltabilir ve Endonezya gibi adalarının geneline yayılmış nüfuslu ülkeler için sorunlara çözüm olabilir.

Yükselişe Geçen Özel Girişimler

Bu konuda ülke çapında çeşitli özel girişimler de devam ediyor.

Bir elektronik vergi dosyalama çözümü olan Online Pajak, müşterilerinin hazine ofisleri ve bankalar ile şifrelenmiş vergi verilerini paylaşmalarını sağlamak için Blockchain destekli uygulama geliştirdi.

Bankanın dijital bankacılık ve teknoloji direktörü Rico Usthavia Frans’a göre, Endonezya’nın en büyük ikinci bankası olan Bank Mandiri ticari finansman için Blockchain teknolojisinin kullanımını araştırıyor.

Öte yandan Endonezya’nın en büyük özel bankası olan Bank Central Asia (BCA), finansal teknoloji şirketlerine 200 milyar rupiah (yaklaşık 15 milyon $) yatırım yaptı. Banka, yeni sermaye girişim şirketinin % 100’üne sahip olan Central Capital Ventura’u kuruyor.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun