4.54/5 (35)

Ethereum 2018 Fiyatı ve Ethereum 2018 Analizinden önce süreçle ilgili geçmişe bir mention atmak istiyoruz. Kriptoparalar, borsaların 1920’lerde patladığı zamanı tam olarak andıran bir noktada gibi görünüyor. O yıllarda, hisse senetleri sadece duygularla işlem görüyordu. Mevcut durumda, az ya da hiç kazanç elde edemeyen şirketlerde, borsada milyonlarca dolar kazanabilecekleri düşüncesi hakimdi ancak sonuç olarak piyasa tam anlamıyla patladı.

Wall Street 1920s
Wall Street 1920’ler

Ekonomik bağlamda, o günler ile şu an yaşadığımız zaman arasında birçok paralellik bulunuyor. 1920’lerde meydana gelen ve büyük depresyona yol açan tam olarak aynı davranışlar, şu anda kriptopara evreninde aynen yaşanıyor.

1920’lerde insanlar hisse senedi fiyatlarını “dürüst” tutan temelleri tamamen göz ardı ediyor gibiydi. Piyasadaki spekülatörler tarafından bir şirkete yatırım yaptırmak için bir haberden ve yatırım yapmaya değeceğine dair biraz yutturmacadan fazlası gerekmiyordu.

1929’daki büyük çöküşün ardından, Ben Graham “Güvenlik Analizi” adlı bir kitap yazdı. Bu kitap, spekülasyon ve yatırım arasındaki ayrımı yaptı ve daha sonra okuyuculara bir yatırım portföyü oluşturmak için neleri arayacaklarını öğretti. Elbette, Ben Graham bir yatırım portföyü oluşturmak için ne kadar zaman gerektiğinin gayet farkındaydı.

Bir yatırım operasyonu, kapsamlı bir analizle, güven temelini ve yeterli bir geri dönüşü vaat eden bir işlemdir. Bu gereksinimleri karşılamayan işlemler spekülatiftir.

Ben Graham

Graham kitabında, açıkça, hisse senedinin bir işte kısmi bir ortaklık sayılabileceğini ve bir iş modeli, yönetim ekibi ve temel teknoloji üçlüsünün ortak bir uygulaması olduğunu belirtti.

Bu açıdan küçük ama yatırım açısından önemli olan kısımlar birçok yatırım portföyünün temelini oluşturdu. Günümüzde bu anlayışla, Ethereum ticareti için bir platform oluşturabiliyoruz.

Ethereum 2018 Fiyatı

Ethereum Fiyatı 2018
2018 Ethereum Fiyatı

2018 Yılına 755 dolar seviyelerinde başlayan Ether, Ocak 2018’de ATH yaparak 1400 dolar seviyesine kadar yükseldi. Başka bir ifadeyle sadece 15 gün içinde yatırımcısına %100’e yakın kar sağladı. Ocak ayını 1220 dolar seviyelerinde tamamlayan Ether, 2018 Nisan ayı başına kadar düşüş trendine girdi ve 380 dolar seviyesine kadar düştü.

380 dolar seviyesinden başlayan ralli 1 ay boyunca devam etti ve tarihler 5 Mayıs 2018’i gösterdiğinde ETH değeri 805 dolardı. 1 ay gibi kısa bir sürede yatırımcısına %100’den fazla kazandırarak yüzleri güldürdü.

Bu tarihte başlayan ayı sezonu ve ICO süreçler ETH dahil tüm kriptoparalarda ciddi düşüşe neden oldu ve şu saatlerde işlem gördüğü değer olan 110 dolar seviyesine kadar inmesine neden oldu.

Peki Ethereum 2018 fiyatı ve analizi ışığında durum nedir? Gelin buna birlikte karar verelim.

Kripto Balonunun (!) Geçmişine Bakış

Graham’ın bakış açısının, kriptoparalara yapılacak yatırımının bu dönemdeki en iyi yatırım getirilerini sağlayacağını kanıtlayacağına inanıyoruz. Bitcoin, kendi içinde önemli ölçüde büyümesine ve uzun bir süre boyunca değerini korumasına rağmen, Bitcoin’in gelecek yirmi yıl içinde 1T USD’nin ötesinde bir market hacmine ulaşması pek muhtemel görünmüyor. Öte yandan, Ethereum’un bu süre zarfında 1T dolara çıkması gayet olası.

2017 sonlarında ve 2018’in başlarında, kriptopara fiyatları yükseldi. Sadece “to the moon” yapmakla kalmadı belki de arka planda birçoğunun fiyatı tamamen spekülasyon ve hileden başka bir şeye dayanmıyordu. Bununla birlikte, Ethereum standardı ERC-20, birçok ICO’nun başlatılmasını sağladı. ICO modeli kapsamında, şirketler teklif ettikleri projeyi gerçekleştirecekleri vaadiyle bol miktarda ETH topladılar.

Tokenlar açıkçası hiçbir değer sunmadı aksine sistemin sürtünme katsayısını artırdılar diyebiliriz. Hatta bu süreçte, Finder.com’dan Fred Scherbesta’nın belirttiği gibi, ERC-20 balon algısının oluşmasına neden olan lale olmuştu.

Maalesef kriptopara pazarına yatırım yapan insanlar kendilerini para kazanmak için ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri güvencesiz bir konumda buluyorlar ve paralarıyla ne yapabilecekleri konusunda bilinçli bir karar vermek için gereken temel bilgilere sahip değiller. ICO projelerinin çoğu da, asla meyve vermeyi başaramayacak birer fidan gibi (hatta bazıları fidan bile olamadı diyebiliriz). Tabi ki genel görüş bunların zamanla piyasadan “temizleneceği” yönünde.

Aslında sistem, kullanıcıların kriptoparalarını aktif olarak satın almalarını sağlayan ve fiyat düşerse, paralarını güvenli bir limana serbestçe taşımalarına izin veren bir sistem. Özünde, bu sistem piyasadaki konumunuza bağlı olarak kripto para birimine karşı bahis oynamanıza izin veren bir yapıda.

Ethereum’un Arkasındaki Metrikler

İnsanlar bir kriptopara satın aldıklarında, öncelikle dolar veya Türk Lirası gibi tam anlamıyla elle tutulur bir para birimi satın almadıklarını, ancak bir ağda pay aldıklarını anlamaları gerekir. Bu basit gerçek, kriptopara meraklıları arasında neredeyse bilinmiyor gibi görünüyor.

Aşağıdaki ilkeler tüm kripto para birimine uygulanabilir olsa da, biz neredeyse tamamen Ethereum’a odaklandık.

Ethereum ağı, kullanıcıların akıllı sözleşmeleri uygulamaya sokabilmesi için, Solidity adında bir programlama dili kullanarak, uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Solidity, özellikle Ethereum Virtual Machine (EVM) için tasarlanmış bir programlama dilidir. Bir sözleşmenin Ethereum blockchaininde doğrulanması karşılığında, az miktarda Ethereum (gas) ödenir. Bitcoin, Litecoin ve diğer kripto para birimlerinden farklı olarak Ethereum, kullanıcıların EVM’de doğrulanabilecek akıllı sözleşmeler uygulamasını sağlar.

Ethereum’daki Fırsatlar

Mevcut durumda Ethereum, kriptopara yatırımı için uzun vadede nadir bir fırsat sunuyor. Sadece Ethereum’un çok yaygın olarak kullanılmasından ve gelecek vaad ettiğinden bahsetmiyoruz, aynı zamanda yazının kaleme alındığı saatlerdeki değeri (20/12/2018 – 108,87 Dolar) göz önüne alındığında ve kapsamlı bir oran analizi yapıldığında undervalued (ederinden daha düşük fiyatlı) olduğu açıkça görülebilir.

Ethereum 2018 fiyat performansına bakacak olursak, zirveyi gördüğü günlerde normalden daha az gerçek işleme ve son derece yüksek komisyon oranlarına sahipti. ICO balonu sırasında, tabiri caizse ERC-20 uyumlu sözleşmeler piyasayı sular altında bıraktı. ERC-20 tokenlar gerçek bir değeri temsil etmediğinden, Ethereum o günlerde değerlen-diril-miş sayılabilir.

Şimdi, ICO piyasasının, Ethereum’dan gelen aşırı fiyatlandırmanın çoğunu ortadan kaldırmasıyla, Ethereum, undervalued kabul edilebilir. Çok gündeme getirilmese de aslında Ethereum, ICO’ların yaygınlığı nedeniyle de çok güçlü bir araç.

Peki Ethereum’un Gerçek Değeri Nedir?

Bir kriptopara biriminin değerini belirleyen 3 ana metrik vardır:

  • NVT — Network Value to Transaction ratio
  • PMR — Price to Metcalfe Ratio
  • GSR — Google Search Ratio

Network Value to Transaction Ratio Nedir?

Genel olarak, NVT değeri ne kadar düşük ise kriptoparanın o kadar “ederinin altında değerlendiği” kabul edilir. Peki 3 büyük kriptopara biriminde durum ne?

https://coinmetrics.io

Görünüşe göre BTC ve Ethereum 2018 fiyatı şu an itibariyle ederinin altında değere sahip.

PMR – Price to Metcalfe Ratio Nedir?

Kavram basitçe bir şebekedeki (ağdaki) kullanıcı sayısının artmasına bağlı olarak o şebekedeki trafiğin üssel olarak artacağı iddiasında bulunur.

PMR pozitif ise, ağ, onunla etkileşime giren kullanıcı sayısı için aşırı değerlidir, ancak PMR negatif ise, ağ kullanılmakta, ancak düşük düzeyde değerlendirilmektedir.

Güncel -0,64 PMR değerine sahip Ethereum 2018 fiyatı umut verici görünüyor.

GSR – Google Search Ratio

Google eğilimlerinin, Ethereum’un öncül göstergesi olarak kullanılabileceği fikri oldukça yeni bir şey. Ancak, Ethereum satın almak için arama yapan kullanıcıların, Ethereum Fiyatı bakmak için arama yapanlara oranlanması anlamlı bir data verebiliyor. HODL’nin doğası gereği, Ethereum’un nasıl satın alınacağını araştıran kişilerin mevcut kriptopara yatırımcıları olamayacağı ancak muhtemel yeni yatırımcılar olabileceği aşikar.

Bu arama oranı, yeni kripto para birimi alıcıları veya satmayı planlayan mevcut ether sahipleri için ilginç bir gösterge haline gelmiş durumda.

Bununla ilgili tek sorun, Google’ın arama oranı bilgilerini 24 saat ile 48 saat sonrası bir sürede yayınlıyor olması. Bu, gerçek zamanlı işlem yapmanıza yardımcı olmamasına rağmen, Ethereum’un zamanın herhangi bir noktasında ne yaptığına dair çok güçlü bir göstergeye dönüşebilir.

Sonuç

Bu 3 gösterge, Ethereum alım satımı için en önemli belirteçler olarak düşünülebilir. Ethereum 2018 fiyatı ve göstergelere bakıldığında Ethereum’un ederinden daha az değerli olduğu düşünülmekte ancak gerçek değerine ne zaman ulaşacağını tam olarak tahmin etmek zor. Siz de yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yaparak ve bu 3 kriteri göz önünde bulundurarak hareket edin. Unutmayın ki sitemizdeki hiçbir yazı yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun