4.59/5 (29)

Ethereum Cardano Karşılaştırması yazımızda Ethereum ile kendisine “Ethereum killer” (Ethereum Katili) lakabı takılan Cardano projelerini karşılaştıracağız ve Ethereum mu Cardano mu sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere Ethereum, 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından yaratıldı. Ethereum platformunun kullanımı için gerekli olan “yakıtı” ya da diğer adıyla coini Etherdir (ETH). İçerisinde akıllı kontratlar ve DApplar içeren Ethereum platformu, 2018 yılının ocak ayında tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. 1420$’ı gören ETH’ın market değeri 160 milyar $’dı. Bitcoinin tersine Ethereum platformu sadece finansal işlemler için kullanılmayıp farklı işlevlere de sahip bir platform.

Öte yandan Cardano, 2017 yılında Charles Hoskinson başkanlığında Input Output Hong Kong (IOHK) adlı kuruluş tarafından yaratıldı. Hoskinson, Ethereum’un kurucularından biri ve eski CEO’su. Hoskinson, çevresine topladığı bilim adamları, akademik liderler ve araştırmacılar ile bu alanda çok göze çarpan bir ekip oluşturdu. Ekip, Ethereum ikinci nesil blockchain (Blockchain 2.0) ise biz üçüncü nesil blockchainiz (Blockchain 3.0) iddiasında. Hoskinson, Ethereum ve Bitcoinden daha iyi olacaklarını savunuyor.

Cardano kendisine ait “ADA” adında bir kripto paraya sahip. Ekip en hızlı, en ucuz ve en ölçülebilir işlemleri sağlamayı hedefliyor.
Hoskinson, her şeyi kâğıt üzerinde düzenli bir şekilde ayarladıklarını ve daha sonra uygulamaya geçtiklerini söylüyor ve rakiplerini tam tersini yapmakla itham ediyor.

Peki Ethereum mu Cardano mu? İki proje de merkezsiz olması dolayısıyla benzerlik gösterse de birçok alanda birbirlerinden ayrılırlar.

Ethereum Cardano Karşılaştırması : İşlem Hızları

Ethereum İşlem Hızı

Ethereum işlemleri genelde 16 saniyede onaylanırken, saniyede 15 işlem kapasitesine sahip. Her ne kadar 16 saniye çok hızlı olsa da rakipleriyle saniye bazında işlem sayısı kıyaslanınca Ethereum’un alması gereken yol çok fazla. (Hatırlayacağınız üzere CryptoKitties gibi uygulamalarda yaşanan yoğunluk Ethereum’a zor anlar yaşatmıştı.) Örneğin Visa saniyede yaklaşık 50.000 işlem yapabilmekte. En yüksek hacimli borsalardan biri olan Binance’da ise saniye başına yapılan maksimum işlem sayısı 1.4 milyon. 

Ayrıca 2018’ın en yoğun zamanında işlem ücretlerinin bir ara 4$’a kadar çıkması da büyük bir sorundu. Şimdilerde 1$’ın altına dahi düşmüş olan fiyatlar yine de küçük miktardaki işlemler için çok.

Birçok ICO’ya ev sahipliği yapan Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu da çözmesi gerekmekte.

Cardano İşlem Hızı

Rakibine göre daha çok genç olan Cardano’da ise 2017’de yapılan testlerde saniyede 257 işlem yapılabildi. Düzenli kullanıcıların söylediğine göre ise resmi doğrulama 5 ila 7 dakika arasında oluyor.

İlk çıkışında 0.02 cent olan ADA, 2018 başlarında 1.22$‘a ulaşarak market değerini 32 milyar $’a kadar çıkarmıştı.

Eğer kullanım oranı artarsa ADA belki de kripto paralar ile gerçek dünya finans sektörü arasında bir köprü olabilir.

Ethereum Cardano Karşılaştırması : Doğrulama Yöntemleri

Ethereum 

Ethereum yapılan işlemleri doğrulamak için şu anda Proof of Work (PoW) adı verilen bir konsensüs mekanizması kullanmakta. Doğrulamayı ilk yapan madenciye ise ödül olarak ETH veriliyor. Bu sistemin eksikleri sebebiyle Ethereum içerisinde Sharding ve Plasma adında iki güncellemeyi barındıran bir forka girecek. Böylece Proof Of Stake adı verilen daha iyi bir sisteme geçilecek.

Sharding ölçeklenme sorununu çözecek bir katman, Plasma ise mevcut blockchain’i alıp yeni ve özel bir yapıyı ona bağlıyor ve bu da daha fazla işlem çıktısı sonucunu ortaya çıkarıyor.

Vitalik Buterin

Cardano

Cardano ise Ouroboros adı verilen bir PoS mekanizması kullanmakta. Ayrıca Haskell programlama dilini kullanan ilk proje olması bakımından da fork görmesi pek muhtemel görünmüyor.

Bu sistemde “forger” adı verilen kullanıcılar doğrulamayı yapar. Forger olmak için sahip olduğunuz ADA’ları bir cüzdana transfer edip, orada onları “dondurmanız” gerekiyor. Yani “destekleme” adı verilen bu işlemde kullanıcılar sahip olduğu ADA’larını kullanamaz. Eğer bir forger sistemi hacklemeye çalışırsa ceza olarak tüm ADA’larına el konulur. Ayrıca destek vermek için minimum bir limit söz konusu değil.

Ethereum Cardano Karşılaştırması : Son Söz

Ethereum’ da aralık ayında sıcak gelişmeler yaşandı. Son olarak Vitalik Buterin Ethereum 2.0 için Prysmatic Labs ve Sigma Prim adlı kripto para projelerine 2000 ETH değerinde yatırımda bulundu.

Piyasada rakibiniz ne kadar zorlu ise sizde o kadar gelişirsiniz. Bu gelişmelerin kripto para ve blockchain teknoloji açısından çok yaralı olduğunu düşünüyoruz. Her geçen gün işlemlerin daha hızlı daha az maliyetli ve daha kolay olması için gelişmeler olacağı aşikar.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun