Ethereum Fiyatı

Ethereum, akıllı sözleşme (komut dosyası) işlevselliğine sahip, açık kaynak kodlu, halka açık, blockchain tabanlı, dağıtık bilgi işlem platformu ve işletim sistemidir. Bitcoin ile birlikte Ethereum, dağıtık defter ve blockchain teknolojisinin öncü platformlarından biri olarak düşünülür. Blokzincirin ETH platformu üzerinde ürettiği kripto para birimine ise Ether denir. Ether, hesaplar arasında aktarılabilir ve gerçekleştirilen hesaplamalar için madencilere ödenir.

ETH, merkezi olmayan bir Turing sanal makinesi olan Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) kullanır ve bu komutlar, uluslararası bir ortak düğüm ağı kullanılarak oluşturulabilir. Dahili bir işlem fiyatlama mekanizması olan “Gas” ise spam’ı azaltmak ve kaynakları ağ üzerinde tahsis etmek için kullanılır.

Ethereum Tarihi

ETH whitepaper’ı, başlangıçta, merkezi olmayan uygulamaları inşa etmek amacıyla Bitcoin Dergisi’nde yer alan bir programcı olan Vitalik Buterin tarafından 2013 yılının sonlarında  açıklandı. Buterin, Bitcoin’in uygulama geliştirmek için bir scripte ihtiyacı olduğunu savundu. Ancak uzlaşma sağlayamayınca, daha genel bir betik dili ile yeni bir platform geliştirilmesini önerdi. Ocak 2014’te kamuoyuna duyurulduğu sırada temel Ethereum ekibi Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson’dan oluşuyordu. Projenin resmi gelişimi, 2014 yılı başında bir İsviçre şirketi olan Eth Switzerland GmbH (EthSuisse) aracılığıyla başlamıştır.

Ardından İsviçre’de kâr amacı gütmeyen kuruluş, Ethereum Vakfı (Stiftung Ethereum) kuruldu.

Geliştirme Temmuz-Ağustos 2014 döneminde çevrimiçi halka açık bir kitle tarafından finanse edildi, katılımcılar Ethereum ağı dijital parası olan Ether’i başka bir dijital para birimi olan Bitcoin ile satın aldılar.

Bugün piyasada bulunan birçok kriptoparanın ETH tabanlı olduğu düşünülürse, ne kadar büyük bir çığır açtığı tartışılmaz gibi görünmektedir.

Ethereum Fiyat Grafiği

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun