4.14/5 (35)

Ethereum Hardforku Neden Ertelendi?

3,2,1… iptal, iptal! Ethereum hardforku gerçekleşmesine çok kısa süre kala ertelendi. Peki Ethereum hardforku neden ertelendi? Bu yazımızda ertelenen Ethereum hardforkunun nedenlerini anlatacağız.

İlk deneme

Constantinople hardforku daha önce 2018’in ekim ayı ortalarında ilk kez Ropsten’de test edildi. Yapılan açıklamalarda ekim sonu kasım başı gibi bunun gerçekleşeceği belirtilmişti. Ama bazı teknik engellerle karşılaşıldı. Alınan ortak kararla hardforkun ertelenmesine karar verildi. Hatta çekirdek geliştiricisi Lane Rettig verdiği bir demeçte şöyle söylemişti;
“Gerçekten dürüst olmak gerekirse Ethereum tarihinde karşılaştığımız en az çekişmeli ve belki de en az olaylı hardfork bu”

16 Ocak

İlerleyen günlerde bu tarih, 2019’un ilk ayı olarak açıklandı. Daha sonra ise bu tarihin 16 Ocak 2019 olduğu söylendi. 7.080.000inci blokta gerçekleşmesi hesaplanan hardfork için takvimler işaretlenmişti.

Bu hardforku ile beş Ethereum Geliştirme Protokolü destekleniyor olacaktı. Bu protokollerin belki de en önemlisi madencilik ödüllerinin %33 düşürülmesi olacaktı. Ayrıca Casper ve Sharding gibi önemli özellikler de farklı ekipler tarafından yürütülmeye devam ediyor.

Açık Bulundu

Ama ani bir gelişme ile Ethereum hardforkunun yine ertelendiği duyuruldu. Bugün yapılan geliştiriciler toplantısında ChainSecurity adlı bir denetim firması önemli bir açık yakaladığını belirtti.

Firmanın belirttiğine göre, verilecek madencilik ödülleri azaltılırken bir açık ortaya çıktı. Akıllı kontratlardaki bu açığın kötü amaçlı kişiler tarafından kullanıldığında, aynı işlemin tekrar tekrar yapıldığı gösterilerek kripto para dolandırıcılığına sebebiyet verebileceği belirtiliyor.

Cuma günü yeni bir açıklama bekleniyor

Ethereum’da hardfork koordinatörü ve Blockchain altyapı sağlayıcısı Parity Technologies’de yayın müdürü olarak çalışan Afri Schoedon yaptığı açıklamada Ethereum çekirdek geliştiricilerinin bu kırılganlıkla ivedi olarak ilgileneceğini belirtti.

Vitalik Buterin ve takım arkadaşlarının 18 Ocak Cuma günü konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor. Bu açıklamada yeni tarihin belirtilmesi olası. Ama Schoedon’a göre Constantinople en azından gelecek haftaya kadar ertelenmiş durumda.

“Cuma günü tüm çekirdek geliştiricileri ile toplanacağız. Şu an görünen güncellemenin bu hafta olması zor. Takipte kalın”

Afri Schoedon

Son Söz

Ethereum geliştiricilerinin, Constantinople’ı “en az olaylı” hardfork olarak gördüklerini açıkladıktan kısa bir süre sonra bu açığın tespiti olumsuzluklara neden oldu. Bir gün önceye göre %5 e yakın değer kaybeden Ethereum, piyasa değerinde Ripple’ ın arkasında 3. sırada yer alıyor.

Gelişmeleri kaçırmamak için abone olmayı unutmayın.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun