4.71/5 (7)

Ethereum Casper uygulanmasına yönelik konsensus bugün yayınlandı. Hibrit PoW / PoS konsensüsü için yeni tasarlanan yaklaşım, tam Proof of Stake (POS) geçişinde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.
Ethereum yellow paper’ında da belirtildiği gibi, PoW’dan PoS’a geçiş, Ethereum Vakfının veya ekosistemin hafife aldığı bir şey değil, çünkü verinin blockchain’e işlenmesini kökten değiştirecek bir gelişme.
Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, EIP 1011‘de hem Ethereum’un standart PoW’u hem de gelecekteki PoS konsensüs modellerini içeren ortak konsensüs algoritması kullanarak, geçiş sürecinde riskin hafifletilebileceğine inanıyor.

Teklif mekanizması başlangıçta, mevcutta kullanılan Proof of Work olacak ve Casper’ın ilk versiyonunu hibrit bir PoW / PoS sistemi haline getirecek. Gelecekteki sürümlerde PoW teklif mekanizması daha verimli bir şeyle değiştirilecek.
Vitalik Buterin

EIP 1011, PoS’e tamamen geçiş için “adım adım bir yaklaşım” olarak yerleştirerek katmanlı bir çözüm önermektedir. Casper kodunun bu katmanlanması, temeldeki blockchain’e güvence ve kesinlik sağlamaya yardımcı olacaktır.
Genel olarak, madencilerden validators’a geçiş, çok yüksek elektrik harcamalarından tasarruf edecek, ekonomik bir sonuç verecek ve özellikle yüzde 51’lik saldırılara ve madencilik kartellerine karşı büyük ölçüde artırılmış güvenlik sağlayacaktır.
Resmi belgelere göre FFG, Ethereum’un yönetim protokolüne en az düzeyde ayarlamalar yapılmasını gerektirecektir. Bu, ağın geliştiricilerin validasyona bağlı bir blok teklif mekanizmasına doğru bir sonraki adımı atmadan önce protokolün mevcut PoW mimarisinin üstünde nasıl bir performans sergilediğini göstermesini sağlayacaktır.
Yakın zamanda Vitalik Buterin‘in pyethereum client’ındaki Alfa Casper Testnet’i üzerindeki katılımcılar, kullanıcıların transaction’lar yapmasına, blok kazmalarına ve validator olmalarına imkan verdi.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun