4.74/5 (19)

Facebook kendi kripto parasını oluşturmayı planlıyor olabilir. Cheddar gazetesinin bugün bildirdiğine göre, sosyal medya devi Facebook kendi kripto para hizmetini yayınlamanın avantajlarını araştırıyor.

Konuyu anlatan üst düzey muhabir Alex Heath’in isimsiz kaynaklardan edindiği bilgiye göre, şirketin Blockchain  araştırmasının odağını yönlendirmeye yönelik kendi kripto parasını oluşturmak için bir takım ciddi ve üst düzey tartışmalar düzenlediğini söyledi.

 “Kaynaklar, Facebook’un kendi dijital parasını oluşturma konusuyla özellikle ilgilendiğini gösteriyor. Bu, iki milyardan fazla kullanıcının işlemleri kolaylaştırmasına olanak sağlayacak. Facebook aynı zamanda popüler Blockchain teknolojisi ile, bilişim ve bilumum diğer alanlarda olduğu gibi popüler kripto para birimlerini desteklemesi gibi farklı yolları da araştırıyor. ”

-Alex Heath

Daha Şeffaf Bir Facebook

Şirket ayrıca, kimlik doğrulamasını geliştirmek ve altyapısını güvenceye almak (belki de müşteri verilerini nasıl yönettiğini de içerecek şekilde ) için Blockchain teknolojisini nasıl kullanabileceğini değerlendirdiğini de ekledi. Elbette son zamanlarda Facebook ve müşteri verilerini nasıl kullandığı konusunda çokça tartışmalar yaşandığını hepimiz biliyoruz. Blockchain Facebook için ilerleyen zamanlarda hesap verilebilirliği kolaylaştıracak ve daha şeffaf bir sistem sağlayabilecek tek alternatif gibi duruyor.

Diğer haber ajanslarının bildirdiğine göre, Facebook geçen hafta Blockchain teknolojisini araştırmayla görevlendirilmiş yeni bir ekip oluşturduğunu duyurmuştu. Bu ekip, aynı zamanda Coinbase yönetim kurulunun da bir üyesi olan Facebook yöneticisi David Marcus tarafından yönetiliyor .

Cheddar

Eskiden PayPal’ın Başkanı olarak görev yapan Marcus, kripto para biriminin açık sözlü bir savunucusu olmakla birlikte  dijital ödeme şirketindeki deneyimi, Facebook’un bu alandaki potansiyel boşluğunu denetlemek için ideal bir seçim gibi görünüyor.

Girişimin, Facebook’un Blockchain altyapısını oluşturmaya çalışırken kripto para piyasasına “stratejik kazanımlar” sağlayacağı tahmin ediliyor. Tartışmalar, girişimin hala ön hazırlık aşamasında olduğunu ve eğer Facebook kendi kripto para birimini yayınlamaya karar verirse, muhtemelen bunun biraz zaman alacağını gösteriyor.

Sosyal Ağlar Blockchain’i Seviyor

Facebook kendi kripto para birimini çıkarsa bile bu kendi kripto parasını çıkaran ilk sosyal medya platformu olmayacak. Telegram , Telegram Açık Ağı olarak adlandırılan bir “ üçüncü nesil Blockchain ” i başlatmak için ICO aracılığıyla 1.7 milyar dolar topladığını biliyoruz, sohbet uygulaması Kik’in de Kin adında bir blockchain oluşturduğu söyleniyor .

Heath, Facebook’un şu anda bir ICO yapmayı planlamadığını, çünkü şirketin bilançosunda milyarlarca dolar olduğu ve coin satmanın firmanın zaten hırpalanmış itibarı üzerinde olumsuz yansımaları olabileceği için bunun yerine, firmanın paraları kullanıcılarına dağıtabileceğini veya başka bir şekilde onları ödüllendirebileceğini tahmin ediyor.

Peki Reklamlar?

En çok merak edilen konulardan birisi ise kripto para reklamları. Facebook, “aldatıcı tanıtım uygulamaları” olasılığını öne sürerek, bu yılın Ocak ayında tüm ICO ve kripto paralar ile ilgili reklamları  yasaklamıştı. Sizce Facebook kendi kripto parasını çıkarırsa reklamları yeniden aktifleştirir mi? Elbette zaman gösterecek.

 

Image: financemagnates.com

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun