4.4/5 (30)

Bitcoin Yasağı Yanlış!

ABD Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) Eski Başkanı Sheila Bair, Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasadışı ilan edilmemesi gerektiğini söyleyerek bu konuda tutumunu ortaya koydu.

Banka mevduatlarına sigorta sağlayan federal bir devlet kurumu olan FDIC’nin Eski Başkanı, kripto para pazarlarında Çin’in uyguladığı bir çeşit yasağın yerine kripto para birimlerini çevreleyen  faaliyetlerin düzenlenmesi önerdi. Yüksek profili olan ve ekonomi çevrelerinde söz sahibi olan yetkili, Bitcoin’in “İçsel Değere” sahip olmadığı için ABD Doları’na benzediğini belirtti.

Kendisi ile yapılan kapsamlı bir röportajda Bitcoin yasağı ile ilgili şunları aktardı:

“Yasaklamamız gerektiğini düşünmüyorum.  Paranın değeri, diğerlerinin değer olarak ne düşündüğüne dayalıdır. Bu herhangi bir para biçimi için de geçerlidir. Yoksa cebimdeki yeşil banknotların özünde bir değeri yok.”

Bair, ticaretin başlangıcından bu yana “para” değerinin “psikolojik karşılığının fiziksel niteliklerden daha fazla” olduğuna değinerek, kripto para birimleri hakkında geçmişte yapılan açıklamalar benzer yorumda bulundu.

2006-2011 yılları arasında ABD’de George Bush ve Barack Obama’nın başkanları döneminde FDIC başkanlığını yürüten Bair, daha önce Forbes tarafından Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in ardından dünyanın en güçlü ikinci iş kadını olarak seçildi. Bair, diğer rollerin yanı sıra şimdi Paxos’un yönetim kurulu bloğunun başında bulunuyor.

Bair’in Bitcoin ile ilgili tasarıların onaylanması için, yetkililerin “iyi bilgilendirme, eğitim, dolandırıcılıktan kurtulma ve yasadışı faaliyetler için kullanılmadığından emin olma” üzerine yoğunlaşan bir düzenleme getirmeleri önerileri ön plana çıkıyor.

Başkan tüm dünyada kripto piyasalarına uyan, elle tutulur bir yaklaşım olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Bitcoin Piyasa değerinin ne olduğunu anlamaya çalışalım. Şu an yaptığı şey bu “dedi.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun