4.54/5 (13)

Arjantin’deki G20 toplantısında gündeme gelen kripto para haberleri ile ilgili gelişmeler kesinlikle ümit vericiydi. Dünya liderleri arasında Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Numerama (Fransız haber ajansı) ile zirveden önce yaptığı röportajda, ülkesinin kripto paralar konusunda ön plana çıkmasını istediğini söyleyerek kripto paraya karşı hükümetin bu konudaki rengini belli etti. 

Fransa’nın şimdiden finansal teknolojideki (fintech) hedefinin: bir liderlik pozisyonu, daha spesifik olarak kitle fonlaması ve Blockchain olduğunu belirten Le Maire, “O halde neden biz bu teknolojiye uzak duralım?” diye soruyor. 

 brunolemarie-blockchai

Fransız Maliye Bakanı’nın mesajına göre kendisinin kripto para piyasası ile ilgili önceki fikirleri 180 derece tersine döndü. Başlıca endişeleri arasında, hem küresel ekonomiye hem de yeni yatırımcılara risk oluşturan kripto paranın fiyat oynaklığı ve mevcut potansiyeli vardı. 

Bu korkular, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in, kripto para birimlerinin küresel ekonomi için sistemik bir risk oluşturmadığı şeklindeki açıklamaları sonrası hafiflemeliydi diye düşünüyoruz. 

Blockchain Devrimi 

Le Maire, “Bitcoin gelecek yenilikler için sadece bir haberci” fikrini benimseyerek ülkede daha fazla inovasyonun geliştirileceği bir Blockchain devrimine işaret etti. 

Le Maire ayrıca, ICO’lara sahip çıkarken, ICO’ların teklif toplama yöntemini kripto para birimlerinde belirteçleri çıkararak kullanacağını öne sürüyor. Bakan, eski Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jean-Pierre Landau’nu “Etkili bir yasal çerçeve” konusunda görevlendirdi.  

Le Maire, Blockchain devriminin bankaları (yatırım fonları dahil) ve sigorta sektörlerini olumlu yönde değiştirme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekiyor: “Onları bekliyoruz. Sadece seyirci olmayalım: bu sektörde aktör olmalıyız. ” 

Le Maire söylemine ihtiyatlı bir ton ekleyerek: bu tomurcuklanan pazarla birlikte gelen risklerin bir kısmını da gözker önüne seriyor. Bitcoin fiyatındaki oynaklığa da dikkat çekerek, Aralık 2017’den bu yana değeri yarı yarıya azalmış olan BTC’deki son performansa işaret ediyor. 

Ülkenin fintech inovasyonuna odaklanmasına paralel olarak, Le Maire ICO şirketleri için belirli kriterleri karşılayan bir program öneriyor: 

“Fransa, geçici bir  yasal çerçeve  öneren ilk büyük finans merkezi olma yolunda her şeyi yapıyor. Bu,  bir ICO’yu başlatan şirketin potansiyel yatırımcılara karşı ciddiyetlerini göstermelerini sağlayacak. ” 

“Kalkınma, yasal düzenleme olmaksızın bir boşlukta gerçekleşemez” düşüncesinde olan Bakanın görüşmeleri, G20 zirvesinde çalışma arkadaşlarıyla yenilikleri teşvik ederken güvenlik sorumluluğunu paylaşmak için yaptığı görüşmelerle sona erdi. 

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun