Fransa’da Kripto Para Vergi Oranı % 45’ten % 19’a Düşürüldü

4.72/5 (18)

Fransa’da kripto para vergi oranı yarıya indirdi, böylece vatandaşlarını kripto para yatırımı yapmaya teşvik etti ve bununla birlikte vergi gelirleri daha da arttı.

Fransız Devlet Konseyi, çok yüksek olan (% 45’e varan) vergi oranını % 19 oranına kadar düşürerek, kripto para sermaye kazançlarının sınıflandırmasını değiştirmeye karar verdi. Çoğu gelir için genelleştirilmiş sosyal katkı (GSC) eklendiğinde, vergi oranı biraz daha yükselecek ancak yine de % 40 eşiğinin oldukça altında kalacak.

Düzenlemenin zamanı, kripto para birimi yatırımcıları için daha iyi olamazdı. Bitcoin değeri 9.000 $ ‘ın üstüne çıktı ve diğer 10 kripto para birimi de yükselişteydi..

top-10-cryptos-april-27

Kaynak: Para Piyasası

Kripto Paralar Menkul Değer Kapsamında Değerlendirildi

Fransa’nın en yüksek idare mahkemesi olan Danıştay, kripto para kaynaklı gelirlerin “taşınır mal” olarak kabul edildiğini ve bu nedenle daha önceden uygulanan vergi oranından daha düşük bir vergi oranına tabi olacağını ve 2014’ten bu yana yürürlükte olan kuralların yeniden belirlendiğini ifade etti.

Fransız ajans raporunda, karar öncesinde, kripto para birimi kazançlarının endüstriyel ve ticari karlar ya da ticari olmayan karlar olduğu belirtildi. Bu sınıflandırma sistemi kapsamında, kripto para birimleri için sermaye kazançları vergisi, en yüksek vergi oranı olan % 45 olarak gerçekleşmişti.

“Taşınır mallar” olarak yeni sınıflandırma ile kripto para birimi gelirleri, taşıtlar, uçaklar ve değerli metaller gibi taşınabilecek varlıklara daha çok benzediği için bu kategori (% 19 vergi oranı), kripto para transferleri için daha uygun olacağına kanaat getirildi.

Çantalarınızı toplayıp Fransa’ya kripto para alışverişine gitmeden önce, yeni kuralın bazı istisnaları olduğunu bilmelisiniz. Örneğin, Bitcoin madenciliği sürecinin getirdiği gelirler hala %45 vergi oranına tabi. Düşük oran, sadece yatırım kazançları için özel olarak tasarlandı.

Fransa Liderliğe Soyunuyor

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bu yılın başlarında düzenlenen G20 toplantısında kripto paraların gündemde olmasını isteyen yetkililerden biriydi . Le Maire, ülkenin fintech için daha geniş bir liderlik pozisyonu ışığında, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerine pozitif bakıyor.

Bakan, Fransa’nın kısa bir süre önce “kripto para birimi devrimi” olarak nitelendirdiği  alanda liderlik yapmak istediğini şu yazımızda iletmiştik. Ayrıca ülkenin lisanslı ve lisanssız ICO’lar dahil olmak üzere Blockchain inovasyonu için bir merkez olmasını da diliyor.

CCN’nin daha önce bildirdiği gibi, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Bitcoin donanım cüzdanı taşıyan bir fotoğrafının gösterdiğine göre Bitcoin’e kucak açmış gibi görünüyor.

Macron Ledger
Bir Ledger Blue bitcoin donanım cüzdanı tutan Macron.

Geçtiğimiz yıl Fransa,  Blockchain teknolojisini kullanarak listelenmemiş menkul kıymet alım satımını desteklemek için bankalara yeşil ışık yakmıştı.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun