4.5/5 (72)

G20 Kripto paralar hakkında ilk kararını verdi: Risk Görünmüyor.

Küresel finansal sistemlerinin istikrarını geliştirmek ve G20 ülkeleri için mali düzenlemeyi koordine etmek üzere göre yapan uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), bazı G20 üyelerinden gelen Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ilgili düzenleme taleplerini reddetti. 

Bu yılki G20 zirvesinde G20 maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine gönderilen bir mektupta , FSB Genel Başkanı Mark Carney, kripto paraların küresel mali sisteme yönelik bir tehdit teşkil etmediğini vurguladı. 

İngiltere Valisi olarak da görev yapan Carney, FSB’nin, G20 üyelerinin endişelerine yanıt olarak kripto para birimlerinin “hızlı büyümesi” ile yarattığı finansal istikrar risklerini gözden geçirdiğini ve gündeminde olduğunu gösteriyor. 

 

“FSB’nin ilk değerlendirmesi, kripto varlıkların şu anda küresel finansal istikrar için risk oluşturmadığı yönündedir. Bu risk oluşturmama durumu kısmen finansal sisteme göre küçük boyutta olduklarından dolayı.  Son zirvede bile birleşik küresel piyasa değeri küresel GSYH’nın % 1’inden daha azdı. Karşılaştırıldığında, küresel finansal krizin hemen öncesinde (2008’de), kredi temerrüt karşılıklarının nominal değeri küresel GSYH’nın %100’üydü.”  

 

FSB incelemesi, şimdiye kadar, kripto para birimlerinin madeni para ikameleri olarak nispeten küçük kullanımı ve “reel ekonomi ve finansal işlemler için çok sınırlı kullanım”ın, kripto para birimleri için daha geniş mali sistemle sınırlı bağlantılar anlamına geldiğini belirtiyor. 

İlk Değerlendirme Değişebilir.

Carney, kripto para birimlerinin düzenlenmiş finansal sistemin çekirdeğine nüfuz etmesi veya ödeme aracı olarak kullanım elde etmesi halinde değişebilir olduğunu düşünüyor. 

Açıklamalar, kripto alışveriş düzenlemesinin bu haftaki toplantıda G20 üyeleri arasında sıcak bir tartışma gündemi olduğu süreçte ortaya çıkıyor. G20, dünyanın en iyi 20 ekonomisinden uluslararası hükümet ve merkez bankası yöneticileri forumu. Japonya, özellikle daha önce bildirildiği gibi para aklamada kripto para birimlerinin kötüye kullanılmasını önlemek için G20’deki meslektaşlarını zorlamayı planlıyor. Almanya ve Fransa’dan mali yetkililer de kripto para birimleri için birleşik yasal yönetmelikler önermişlerdi. 

Tüketici ve yatırımcı endişeleri kripto para birimlerine ve bunların yasadışı faaliyetlerde kullanılmasına veya istismarına işaret etmesine rağmen, Carney G20 maliye bakanlarını ve merkez banka şeflerine bir hatırlatma yaptı: 

“Bunların altında yatan teknolojiler, hem finansal sistemin hem de ekonominin verimliliğini ve kapsayıcılığını artırma potansiyeline sahiptir.” 

G20 üyesi ülkelerin hükümet yetkililerinin katılacağı kripto paralarının düzenlenmesi ile ilgili tartışmaların yer alacağı toplantılar düzenlenmesi bekleniyor. 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun