4.03/5 (74)


Bill ve Melinda Gates Vakfı, gelişmekte olan ekonomiler için ödeme platformlarının oluşturulmasını kolaylaştırmak amacıyla açık kaynaklı bir yazılım sunuyor. Yazılım, çeşitli finans servisleri ve resmi ödeme platformları ile ortaklaşa çalışan bir çözüm oluşturuluyor.

Vakfın Blokzincir teknolojisi kullandığı ilk projesi bu değil. Vakıf 2015’den bu yana araştırmalara devam ediyor. İlk projeleri olan  Level One Project dünya çapında dijital finansın daha erişilebilir olmasını sağlayarak fakir insanların daha büyük ekonomiler içine girip entegre olmasını hedefleyen bir projeydi.

Son girişimin adı Mojaloop ve resmi basın açıklamasına göre projenin hedefi şu şekilde özetlenmiş;

 

Dijital ödemelerdeki birlikte çalışılabilirlilik, finans servis endüstrisinin üstesinden gelmesi gereken en zorlu konulardan biri olmuştur. Mojaloop ile teknoloji ortaklarımız her servisin uygulayabileceği bir çözüm üretmiş olmakla beraber banka ve ödeme endüstrilerini bu çözümü test etmeleri için davet etmiş bulunmaktayız.

 

     Kosta Peric, Müdür Yardımcısı (Fakirler için Finansal Servisler)

 

Mojaloop, Ripple’in Interledger teknolojisini kullanmakla beraber yaralandığı tek teknoloji bu değil. Gates Vakfı geçmişte birçok benzer projede etkili bir birleştirici güç olarak kendini ispatlanmıştır, bu da dijital finans dünyasına kapsayıcılık ve birlikte çalışabilirlik getirmesi adına inanılmaz umut verici.

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun