4.24/5 (21)

Geçtiğimiz aylarda çalınan yarım milyar dolarlık token sonrası Coincheck hala ekosistemde yoluna devam ediyor. Uzmanların görüşüne göre adı geçen kripto para borsasındaki bazı problemlerin Japonya’daki kripto para mühendisi eksikliğinden kaynaklandığı söyleniyor. Mühendislik bilgi birikiminin artırılması ve hassasiyetle kullanılması, güvenlik açıklarının kapatılması için mükemmel bir reçete olarak görülüyor.

Japonya’nın Kripto Mühendisine İhtiyacı Var

Siber saldırının fark edilmesinden kısa bir süre sonra, Coincheck’ten Koichiro Wada, “İç kontroller, yönetim ve sistem riski konusunda yeterince insanın çalışmadığının farkındaydık. Yöneticileri ve ajansları kullanarak genişlemeye çalıştık, ancak bu durum sona erdi.”

Birleşmeler, sınıf eylem davaları, daha fazla ve daha katı düzenleme talepleri, duygusal kullanıcıların piyasa haberlerinden çok çabuk etkilenmeleri, değişen kur fiyatları ve bunun gibi birçok etken muhteşem bir karmaşa oluşturuyor ve pek çok yönden endüstrinin sonuçları ile profesyonel bir şekilde ilgilenilmesi gerekiyor.

Kripto-Para-Mühendisi

İhtiyaç 3 ila 5 Katına Çıkacak

Japonya, kripto para aktivitesinin bir yatağı. Ülke 30’un üzerinde borsaya sahip. FSA (Financial Services Agency), Reuters’e verdiği demeçte: “100 şirket daha sektöre girmek için sırada bekliyor.”

Japonya, Blockchain veya yazılım mühendisleri hakkında henüz veri derlemiyor. Bununla birlikte Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na göre, 2016 yılında, big data ve yapay zekada 15.000’den fazla işçinin eksikliği vardı.  Kripto para mühendisi ihtiyacının da artmasıyla 2020 yılına kadar bu sayının 50.000’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Kripto para ve Blockchain konusunda uzmanlar, emek arzının talebe ayak uyduramayacağını söylüyor. Şirket yöneticilerinden Pascal Hideki Hamoniç, bir yıl öncesine göre yüzde 15’e varan bir oranla talep artışı olduğunu, şirkete işe alım danışmanlığı yapan Descartes Search’te, yaklaşık on kişiden 6’sının işe girdiği belirtildi.

Satoshis Collar

İki görevli, birçok kişinin maaşlarını artırıp diğer işletmelerden kripto para mühendislerini avlamak için garantili bonuslar sunduğunu söyledi. Maaşlar geçen yıla göre yüzde 20 ila 30 oranında artarken, beş yıllık tecrübesi olan mühendisler için maaşlar 11 milyon yen (102.720 $) seviyesine kadar yükselebiliyor.

Topmoneyjobs.com’un kurucusu Mark Pink, “Borsalar, yaratıcı, düşünen işleri yapabilen kişileri, sadece temel görevleri değil, mimariyi yaratmak için arıyor” dedi.

Uzmanlar Ne Dedi?

Bitcoin geliştiricisi Nick Szabo durumu, $ / bilgi oranı olarak ifade ediyor. İşveren kaçakçılığı engellemek için çok az vasıflı işçi çalıştırıyor. Ve bu kesinlikle tüm dünyadaki bir sorun. Öncü teknoloji iş servisi Toptal’ın belirttiğine göre: “Ocak 2017’den bu yana Toptal üzerinde Blockchain mühendislik yetenek için talep yüzde 700 oranında büyüdü ve son bir ay içerisinde talep edilen, tamamen yönetilen yazılım geliştirme projelerinin yüzde 40’ında aranılan becerilerde Blockchain talep ediliyor”

Nick Szabo Tweet

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, “çekirdek geliştiricilerin ve araştırmacıların birden çok şirket veya kuruluş tarafından çalıştırılması gerektiğine” inanan yeni bir potansiyel çözüm ortaya koydu… Buterin’e göre protokol yükseltmelerinin ardında yatan teknik düşüncelerin demokratikleştirilmesi gerekiyor, böylece daha fazla insanın araştırma tartışmalarına katılarak ve protokol değişikliklerini eleştirerek rahatça çalışabilir.

Ülkemizde de Blockchain ve kripto para teknolojileri üzerine çalışan teknik personel istihdamı yaygınlaşmaya başladı. Kariyer.net, tr.indeed.com gibi personel istihdamının öncüleri sayılan eleman arama sitelerinde Blockchain ve kripto para alanında çalışabilecek uzmanlar aranmaya başlanmış durumda. Yazılım uzmanı, yatırım danışmanı, bilgi güvenliği uzmanı, pazarlama uzmanı gibi başlıklarda elemanlar aranıyor.

 

Lütfen bu makaleyi değerlendirin

Yorum bırakın

android-chrome-256x256

Bitcoin Bülten

Haber ve gelişmeler için üye olun